22/11/2022 19:00 Shipping League 22/23 4 40'

Minerva Marine1114151858
Erma First131301642

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Minerva Marine και της Ermafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-42.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν να αμυνθούν με άμυνα ζώνης με σκοπό να ανταποκριθούν στις οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε τον αγώνα καλύτερα, ήταν η φιλοξενούμενη που πήραν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα  και το σκορ ήταν 9-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, η αστοχία και από τις 2 πλευρές κυριάρχησε με μόλις 4 πόντους να σκοράροντας με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι άμυνες αν και έγιναν πιο δυνατές δεν μπορούσαν να περιορίσουν την αντίπαλη παραγωγικότητα και η διαφορά να μένει σταθερή υπερ των παικτών της Ermafirst και το σκορ ήταν  22-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι έχασαν την συγκέντρωση τους και με πολλά λάθη επιθετικά δυσκολεύονταν να κάνουν την ανατροπή με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-26.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες και από τις 2 πλευρές εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι και επί 4 λεπτά ήταν άστοχοι  παρά τις οργανωμένες επιθέσεις που εκδήλωναν και το σκορ ήταν 29-26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, έκαναν την εμφάνιση τους τα πρώτα σημάδια κούρασης από τη πλευρά των παικτών της Ermafirst λόγω του ελλιπούς τους δυναμικού τους. Έτσι οι γηπεδούχοι με πιεστική άμυνα και καλή εικόνα επιθετικά, έβρισκαν το δρόμο στο αντίπαλο καλάθι  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 40-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι έψαχναν τα σουτ 3 πόντων ενώ οι φιλοξενούμενοι, με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ   που ήταν 52-33 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν τον αγώνα και χωρίς να απειληθούν καθόλου , πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 58-42.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Ι. (ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)