11/02/2020 19:30 Shipping League 19/20 10 40'

Minerva Marine208191259
Eurobulk15817545

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στις νίκες επανήλθε η ομάδα της MINERVA MARINE μετά το 59-45 επί της ομάδας της EUROBULK το απόγευμα της Τρίτης στο γήπεδο της Βάρης. Η ομάδα του Γεωργαντά αν και παρουσιάστηκε με αρκετές απουσίες έκαμψε την αντίσταση της φιλότιμης ομάδας της EUROBULK, η οποία πάντως είχε και αυτή αρκετές απουσίες και έφτασε αρκετά κοντά στη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν 6 τρίποντα, 3 για κάθε ομάδα. Η EUROBULK με τος Σταματόπουλο (2) και Χαραλαμπόπουλο (1) και η MINERVA MARINE με Πλακομιχελάκη, Λώλο και Κουφόπουλο. Η EUROBULK μάλιστα μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, πήρε ένα μικρό προβάδισμα (8-11) με τη MINERVA MARINE να αντιδρά και με ένα σερί 12-0 να παίρνει εκείνη τα ηνία της αναμέτρησης (20-11). Το 20-15 του δεκαλέπτου ήρθε με καλάθια των Χαραλαμπόπουλο και Δανούση.

Το 2ο δεκάλεπτο δεν είχε την ίδια ομορφιά με το 1ο. οι δύο ομάδες αρχικά συνέχισαν από εκεί που ξεκίνησαν σκοράροντας με τους Σαΐτη και Λαλέχο (2 τρίποντα), όμως στο 26-23 κόλλησαν για πολλά λεπτά με εκατέροθεν άστοχες επιθέσεις και λάθη. Το 28-23 έδινε το μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους στη λήξη του ημιχρόνου.

Η MINERVA MARINE κράταγε σταθερά προβάδισμα 3-4 κατοχών στην επανάληψη χάρη στον επιθετικό οίστρο του Κουφόπουλου που μετουσίωνε σε καλάθια όλες τις πάσες του Πλακομιχελάκη και των συμπαικτών του (10 πόντοι). Η EUROBULK στηρίχθηκε εκ νέου στα τρίποντα και πάλι με Σταματόπουλο (2) και Χαραλαμπόπουλο (1), κρατώντας έτσι τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα (47-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η MINERVA MARINE ξέφυγε από την αρχή στο σκορ εξαιτίας  κυρίως της σύνθετης άμυνας ζώνης που εφάρμοσε (1 man to man στο Σταματόπουλο και 4 ζώνη 1-2-1). Η EUROBULK έμεινε χωρίς σκορ για 7 λεπτά με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 16 πόντους (56-40) και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σχετικά εύκολη νίκη.

Εκπληκτικό ματς από τον Κουφόπουλο με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ. Οι Πλακομιχελάκης, Σαϊτης και Λυμπαρόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Σταματόπουλος κορυφαίος για την EUROBULK, βοήθησαν και οι Χαραλαμπόπουλος, Δανούσης και Λαλεχος.

Διαιτητές : Γιακείμη, Πόντας.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κορδιστός Ματθαίος  (Παίκτης MINERVA MARINE):

” Δύσκολο παιχνίδι, πολύ καλή ομάδα οι αντίπαλοι. Στο τέλος τρέξαμε λίγο παραπάνω και ξεφύγαμε. Νομίζω κερδίσαμε δίκαια. Καλή συνέχεια.”

Αλεξόπουλος Αλέξης  (Παίκτης EUROBULK):

” Καλά να είμαστε, όλοι υγιείς να παίζουμε να το ευχαριστιόμαστε σε ένα καλό αγώνα όπως το σημερινό, χωρίς φωνές, χωρίς εντάσεις. Όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία! “