18/02/2020 19:30 Shipping League 19/20 11 40'

Minerva Marine181414854
Angelicoussis Group1210101143

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής της Shipping League, μεταξύ της Minerva και της Maran, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-43.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκινήσανε από νωρίς την άμυνα ζώνης, που είχε αποτελέσματα για τους γηπεδούχους καθώς έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο σκοράροντας εύκολους πόντους, με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 10-6. Στην συνέχεια η Maran μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με ένα σερί 0-6 κάλυψε τη διαφορά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-12.

Ψυχωμένοι μπήκανε στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι που έτρεξαν ένα επιμέρους 7-0 στα πρώτα 3 λεπτά σοκάροντας τους αντιπάλους τους, οι οποίοι στην πορεία ανέβασαν την απόδοσή τους και βάλανε κρίσιμους πόντους που τους κράτησαν ζωντανούς στο ματς με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-22.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Minerva φάνηκε να έχει το πάνω χέρι στο ματς χτίζοντας μια καλή διαφορά 10-8 πόντων την οποία κράτησε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου που έκλεισε με σκορ 40-32.

Ιδιαίτερη μαχητικότητα έδειξε η Maran στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου μαζεύοντας κάπως τη διαφορά αλλά με τη Minerva να μην έχει πει την τελευταία της κουβέντα, έδειξε χαρακτήρα και με σημαντικά καλάθια ξανά βρήκε τη διαφορά την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος, με τον αγώνα να λήγει με σκορ τελικό 54-43.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πλακομιχελάκης με 15(1) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Παπαιωάννου με 18(1) πόντους.

Διαιτητές: Πόντας, Ρηγόπουλος