13/02/2020 20:30 Super League A 19/20 10 40'

Moore2017152274
FlexFin1410101751

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Με μια εξαιρετική εμφάνιση που συνδυάστηκε με νίκη, συνέχισαν τον μακρύ δρόμο του πρωταθλήματος οι παίχτες της Moore. Σε ένα ματς όπου κυριάρχησαν συνολικά, πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στην ομάδα της FLEXFIN όπου και εκείνοι συνολικά στο πρωτάθλημα έχουν μια εξαιρετική πορεία και οδεύουν για ένα πολύ καλό πλασάρισμα για τα play off.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες της FLEXFIN να μπαίνουν πιο ζεστοί και πιο εύστοχοι και με το τρίποντο του Φακίρη ξέφυγαν με 7 – 3. Στην συνέχεια οι παίχτες της Moore άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, με αποτέλεσμα αφού ισοφάρισαν σε 7 – 7, πήραν το προβάδισμα χάρις το τρίποντο του Μαυράκη. Όσο περνούσε ο χρόνος οι γηπεδούχοι εδραίωναν το προβάδισμα τους αφού ευτύχησαν να έχουν σε καλή μέρα τον Χαραλαμπίδη ο οποίος ειδικά στην αρχή ήταν αλάνθαστος. Έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 20 – 14.

Στη 2η περίοδο η διαφορά στο σκορ μεταξύ των ομάδων άρχισε να ανοίγει. Πολύ καλή προσωπική άμυνα για την ομάδα της Moore όπου ήταν εξίσου πιεστική τόσο στο ζωγραφιστό όσο και στην περιφέρεια. Ο Χαραλαμπίδης συνέχιζε να σκοράρει κατά ριπάς και σε συνδυασμό με την πολύ καλή εμφάνιση του Καππάτου σε εκείνο το διαστήματα η διαφορά έγινε διψήφια. Οι παίχτες της FLEXFIN από την άλλη δεν είχαν τα ατού τους σε καλή μέρα και αν βάλουμε στην εξίσωση την μέτρια άμυνα ζώνης, το 24 – 37 στο τελείωμα του ημιχρόνου ήρθε φυσιολογικά.

Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να συνεχίζουν στο εξαιρετικό τους ρυθμό, γεγονός που τους έκανε να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο και να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Σε εκείνη την στιγμή ανέβασε την απόδοση του ο Κοντοπυράκης ο οποίος έκανε ότι ήθελε και στις 2 ρακέτες. Για τους φιλοξενούμενους τίποτα δεν πήγαινε όπως το είχαν σχεδιάσει, ενώ ο μόνος που πάλευε τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση ήταν ο Τσερπές που έκανε ότι μπορούσες ώστε η διαφορά να μείνει σε φυσιολογικά επίπεδα. Στο 4ο δεκάλεπτο οι άμυνες κάπου χαλάρωσαν αφού το παιχνίδι είχε κριθεί και έτσι το θέαμα κυριάρχησε. Οι παίχτες της Moore είχαν εξασφαλίσει την νίκη, το άγχος είχε φύγει και έτσι τόσο ο Κοντοπυράκης όσο και ο Καππάτος βοήθησαν  κι άλλο στο άνοιγμα ν της διαφοράς. Από την άλλη οι παίχτες της FLEXFIN έπαιξαν και εκείνοι πιο άνετα, ανέβηκαν επιθετικά και με την βοήθεια του Μοσχακλαΐδη κατάφεραν και ξεπέρασαν τους 50 πόντους ενεργητικό. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές με σκορ 51 – 74.

Για τους νικητές πολύ καλοί ήταν οι Κοντοπυράκης και Χαραλαμπίδης που πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ για την ομάδα της FLEXFIN ξεχώρισε ο Φακίρης με 12.

Διαιτητές : Σελλήνας, Μπουλινάκης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κυριακίδης Ιωάννης (Παίχτης Moore Stevens) : “Καλό ματς. Δεν το περιμέναμε τόσο εύκολο. Η αντίπαλη ομάδα είναι πολύ καλή, έχουμε παίξει άλλες 8 με 10 φορές παλιότερα. Έχουμε ένα καλό σερί τελευταία, απρόσμενα… Πάμε καλά για τον επόμενο γύρο.”