Motor Oil vs Ελληνικά Πετρέλαια

01/12/2019 17:00 Elite League 19/20 3 40'

Motor Oil26212331101
Ελληνικά Πετρέλαια1518141764

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της Motor Oil και των Ελληνικών Πετρελαίων, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία επιβλητική νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 101-64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι το τέμπο στο παιχνίδι ήταν από την αρχή γρήγορο, οι δύο ομάδες σε γρήγορες επιθέσεις και αρκετά μακρινά σουτ, με τα ΕΛΠΕ να βασίζονται σε προσωπικές προσπάθειες σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι με διαδοχικές assist του Αλεξίου Γ. έκαναν το σκορ 15-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της Motor Oil εξακολούθησαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς μετά από άμυνες, οι αντίπαλοι τους δεν κατάφραν να κοντρολάρουν το παιχνίδι και η περίοδος έκλεισε με σκορ 26-15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, ο Κρασαδάκης Γ. κουβάλησε την ομάδα του στο σκορ (ενώ παράλληλα είχε πολλά κλεψίματα), οι παίκτες των ΕΛΠΕ άρχισαν να εμφανίζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, η διαφορά ανέβηκε στους 15+ πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47-33.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να δείνουν μαχητικότητα έως το τέλος, με αιχμή τον Κουτουζή Π. μείωσαν επανειλημένως σε 10 πόντους αλλά οι παίκτες της Motor Oil κάθε φορά απάντησαν με δικό τους run, έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, είχαν εξαιρετική παραγωγή από assist και επιβάλλοντας γρήγορο ρυθμό εκτίναξαν το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο παιχνίδι και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ορφανός Μ., Μαρτινάκος Γ.

Σταυρόπουλος Ιωάννης (Παίκτης MOTOR OIL)