55 - 70

07/06/2022 21:30 Elite League 21/22 12 40'

Motor Oil201215855
Σκλαβενίτης2121141470

Στον Αγώνα της  12ης αγωνιστικής μεταξύ της Motor Oil και της Σκλαβενίτης οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-70.

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 ομάδες υιοθέτησαν στυλ άμυνας man to man. Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν αποδοτική αφού επί 2μιση λεπτά ενώ είχαν σκοράρει 4  ενώ δεν είχαν δεχτεί πόντο και το σκορ ήταν 5-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, η κάθε ομάδα πέτυχε από 1 σερί 6 πόντων με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 20-21

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη και με το γρήγορο τέμπο πέτυχαν σερί 10 πόντων και κατάφεραν στο τα μισά της περιόδου να είναι μπροστά με 9 πόντους (25-34). Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι 2 ομάδες πορευτήκαν με γρήγορες επιθέσεις και δυνατές άμυνες  μέχρι το τέλος όπου στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 32-42.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι άμυνες ήταν σε ζώνη που δεν απέτρεψε την καλή παραγωγικότητα από τη πλευρά των φιλοξενούμενων με επιμέρους σκορ 2-9 και το σκορ ήταν  41-56 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι προπορευόμενοι δεν κατάφεραν να αυξήσουν το ενεργητικό τους που επέφερε τη μείωση της διαφοράς με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-56.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι ομάδες κονταροχτυπιόνταν για την επικράτηση σώμα με σώμα που έφερε μικρή διαφοροποίηση στην διαφορά  και το σκορ ήταν 52-60 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να είναι πολύ άστοχοι σε αυτό το κρίσιμο σημείο όπου για 3 λεπτά δεν σκόραραν τη στιγμή που δέχτηκαν 8 πόντους και έτσι η τύχη του αγώνα είχε αποφασιστεί με την περίοδο να κλείνει με σκορ 55-70.