62 - 59

20/02/2022 14:00 Elite League 21/22 3 40'

Motor Oil2215111462
Deree1413112159

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής για την Elite League μεταξύ της  Motor Oil  και του Deree  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-59.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες μπήκαν ορεξάτες και έπαιζαν με γρήγορο ρυθμό με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω έχοντας να αντιμετωπίσουν man to man άμυνες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα 5 λεπτά να προηγούνται με 11-4 χτυπώντας κυρίως κοντά στο καλάθι τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι εμφανίζοντας λιγότερο συγκεντρωμένοι και ήταν άστοχοι. Στην συνέχεια οι παίκτες του Deree, πλησίασαν με ένα σερι 5-0 φέρνοντας το παιχνίδι στο καλάθι, αλλά το απαντητικό σερί 7 πόντων  των γηπεδούχων τους “έκοψε τα φτερά ” με την περίοδο να κλείνει με σκορ 22-14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα πλάνα των 2 στρατοπέδων δεν διαφοροποιήθηκαν με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ξανά στους 4 πόντους (22-18) με τους γηπεδούχους να απομακρύνονται εκ νέου και στα μισά της περιόδου με 29-22. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι, εφάρμοσαν άμυνα ζώνης και πήραν νέα ώθηση καθώς οι παίκτες του Deree δυσκολεύονταν να τη σπάσουν  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37-28.

Στο 2ο ημίχρονο οι ομάδες βγήκαν με την ίδια όρεξη με πριν , με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται πιο ζεστοί και να πετυχαίνουν ένα σερί 6 πόντων και να μπλοκάρουν τους αντιπάλους του επιθετικά και ωθώντας τους σε εύκολα λάθη (37-33) . Στην πορεία οι παίκτες της Motor Oil, ανασυντάχθηκαν και αντεπιτέθηκαν δείχνοντας αντανακλαστικά και με ένα επιμέρους 9-2 κατάφεραν να αποσπαστούν και να κλείσουν τη περίοδο  με διψήφια διαφορά (48-38).

Στο τελευταίο  δεκάλεπτο, οι παίκτες του Deree, αποφάσισαν και κατάφεραν να εξαπολύσουν μια αντεπίθεση διαρκείας που έδωσε χαρακτήρα θρίλερ σε όλη τη περίοδο και έμελλε να είναι εντυπωσιακή. Έχοντας βρεθεί στο -12 κατάφεραν μια αναπάντεχη ανατροπή με σερί 2-15 που ουσιαστικά έφερε σε πανικό το πάγκο των φιλοξενούμενων για την έκβαση του αγώνα. Οι παίκτες του όμως έδειξαν ψυχραιμία και μέσα σε αυτήν τη αντίξοη κατάσταση βρήκαν μεγάλα καλάθια που τους έφεραν στο +6 Στα τελευταίο λεπτό του αγώνα οι αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν να απαντήσουν και με αυτό το τρόπο ο αγώνα βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 62-59.