72 - 82

16/06/2022 22:00 Play Off Elite League 21/22 0'

Motor Oil1521132372
Deree2624122082

Στον Αγώνα Play Off μεταξύ της  Motor Oil και της Deree οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72-82.

Στην αρχή του αγώνα που κυριάρχησε ο γρήγορος ρυθμός  και οι δυο ομάδες αμυντικά έστησαν man to man σχηματισμό. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά όπου με μακρινά σουτ έβρισκαν σκορ που τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα  και το σκορ ήταν 2-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το σκορ ήταν ισορροπημένο αναμεσά τους αφού  οι γηπεδούχοι με σερί 6 πόντων στο τέλος της περίοδο την έκλεισαν με σκορ 15-26.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι που το παιχνίδι τους βασιζόταν κοντά στο καλάθι οδηγούσαν τους αντιπάλους τους σε σουτ από μακριά που ήταν εύστοχα   και το σκορ ήταν  27-36 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Deree δεν σταματούσαν να είναι παραγωγικοί στα σουτ τους και να έχουν διψήφιο προβάδισμα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-50.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Motor Oil ανακάτεψαν τη τράπουλα αλλάζοντας τη άμυνα τους σε ζώνη αλλά υπήρξε αναποτελεσματική στην απόκρουση των επιθέσεων από μακριά αδυνατώντας να βρουν λύση και το σκορ ήταν  43-56 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκορ ήταν ξανά ισορροπημένο μεταξύ τους παρά τα σερί της κάθε πλευράς με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49-62.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και κατάφεραν να ρίξουν το σκορ τη διαφορά στους 8 και το σκορ ήταν  64-72 με 5 λεπτά να απομένουν  για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Deree δεν πτοήθηκαν και βρήκαν το σκορ που έφερε το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 72-82.