89 - 55

04/07/2022 22:00 Play Off Elite League 21/22 40'

Motor Oil1825182889
Deree1410211055

Στον 3o ημιτελικό μεταξύ της Motor Oil και του Deree οι πρώτοι κατάφεραν και πήραν τη πρόκριση να διαμορφώνεται στο τελικό 89-55.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες παρατάχθηκαν με σχηματισμό man to man σαν μέσο αποτελεσματικής αντιμετώπισης των επιθέσεων σε πολύ γρήγορο τέμπο. Οι ομάδες ήταν ισάξιες με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ κοντά στη ρακέτα  και το σκορ ήταν  8-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν από τη δική τους πλευρά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18-14.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι παίκτες της Motor Oil έκαναν τη επιτυχημένη επιλογή να αλλάξουν την άμυνα τους σε ζώνη που μπλόκαρε την αντίπαλη επίθεση και τους έδωσε ψυχολογικό προβάδισμα να χτίσουν σημαντική διαφορά για την συνέχεια και το σκορ ήταν 34-18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι επηρεάστηκαν από τη διαφορά και έχασαν τη συγκέντρωση τους στην εκδήλωση επιθέσεων που λειτούργησε εναντίον τους, είδαν την απόσταση να αυξάνεται με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 43-24.

Στο 3o Δεκάλεπτο, οι προπορευόμενοι συνέχιζαν να παίζουν με την ίδια αποφασιστικότητα και να μη δίνουν τη δυνατότητα στην ομάδα του Deree να απειλήσει και το σκορ ήταν 56-35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι τελευταίοι βελτίωσαν την επίθεση τους χάρη στην υπομονή που έδειχναν στην εκδήλωση τους αλλά αμυντικά δεν μπορούσαν να έχουν αντίστοιχα επίπεδα απόδοσης με την περίοδο να κλείνει με σκορ 61-45

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Motor Oil θέλοντας να αποφύγουν την ανατροπή που δέχτηκαν στον προηγούμενο αγώνα  συνέχιζαν να αποδίδουν στο παρκέ σαν το σκορ να ήταν σε οριακό σημείο και το σκορ ήταν  79-52 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν διεκδίκησαν κάτι από το παιχνίδι συμβιβασμένοι με τη κατάκτηση της 3ης θέσης στο πρωτάθλημα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 89-55