52 - 65

21/03/2022 21:00 Commercial League A 21/22 8 40'

MR Healthtech197121452
ThinkDigital211942165

Στον Αγώνα της 8ης αγωνιστικής για την Commercial League A μεταξύ της Mr Healthtech και της TDG οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-65.

Στην αρχή του αγώνα οι ομάδες αμυντικά παρατάχθηκαν με σχηματισμό ζώνης για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες προτίμησαν να παίζουν οργανωμένα. Αυτή η απόφαση ευνόησε τους φιλοξενούμενους που στα 5 πρώτα λεπτά το σκορ ήταν  7-13. Αυτό οφειλόταν σε πολλά επιθετικά λάθη των γηπεδούχων που προκλήθηκαν από καλή άμυνα και κλεψίματα. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και με καλά σουτ (3 τρίποντα ανάμεσα τους) μπόρεσαν και κάλυψαν τη διαφορά και στο κλείσιμο της περιόδου το σκορ ήταν 19-21.

Στο 2o δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο ήπιος και δυσκόλεψε την επιθετική παραγωγικότητα των παικτών όπου για 3 λεπτά έμειναν στο 0 αφού υπέπεσαν σε πολλά λάθη στις πάσες τους και κλεψίματα από αμφότερες πλευρές  και το επιμέρους  σκορ ήταν  2-3 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της TDG ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους καθώς αμύνονταν πιεστικά και με πολλά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς κατάφεραν να αποσπάσουν διψήφια διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-40.

Στο 3o δεκάλεπτο οι παίκτες της Μr Healthtech έδειξαν πως έχουν παλμό και πλησίασαν τους αντιπάλους τους βασισμένοι και στην επιθετική αστοχία των φιλοξενούμενων και το σκορ ήταν  33-42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες των γηπεδούχων συνέχιζαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους που κλείνονταν να αδυνατούν να εκδηλώσουν ορθές επιθέσεις  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έδειχνε πως θα είναι αμφίρροπο. Το αρχικά διαμορφούμενο  40-44 γρήγορα μετατράπηκε σε 40-48 δυσκολεύοντας το έργο των γηπεδούχων με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη να είναι στο -7 (49-56). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η διαφορά έγινε διψήφια (50-61) έπειτα από τρίποντο μαχαιριά καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι προς το μέρος των παικτών της TDG που κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με 52-65.