01/12/2022 21:30 Group C 22/23 5 40'

MR Healthtech1516121457
Topcut Modiano41517844

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Mr Healthtech και της Topcut Modiano, oi πρώτoi κατάφεραν και πήραν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-44.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων αποφάσισαν να αμυνθούν με ζώνη με σκοπό να ανταποκριθούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος όπου είχε κλείσει την άμυνα της, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους της να σκοράρουν και βρέθηκαν μπροστά με 8-0 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να κάνουν λάθη στην επίθεση και ταυτόχρονα να μην μπορούν να αμυνθούν σωστά κάτω από το καλάθι και βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου με 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν πιο αποτελεσματικές επιθετικά χάρη στην βελτίωση της απόδοσης των φιλοξενούμενων που κατάφεραν να ματσάρουν το αντίπαλο σκορ χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ρίξουν τη διαφορά με το σκορ να είναι 26-12 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να προσπαθούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι αλλά αδυνατούσαν να είναι πολύ αποδοτικοί σε άμυνα και επίθεση κλείνοντας την περίοδο με σκορ 31 19 σε βάρος τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά με ένα σερί 6 πόντων δείχνοντας τη διάθεσή τους να επιστρέψουν πίσω στον αγώνα αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και συνέχιζαν να βρίσκονται μπροστά στα πρώτα 5 λεπτά με 34-25. Στην πορεία και οι 2 ομάδες συνέχισαν να αποδίδουν καλά επιθετικά κάτι το οποίο ήταν ευνοϊκό στην περίπτωση των γηπεδούχων που είχαν ένα μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας και τα τελευταία λεπτά του αγώνα αφού έκλεισαν την περίοδο με σκορ 43 36 υπερ τους.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Mr Healthtech, ξεκίνησαν με ένα σερί 6 πόντων που τους έδωσε ισχυρά προβάδισμα για τη νίκη όντας μπροστά με διψήφια διαφορά 50-39 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν αποδεχτεί τη μοίρα τους και μην καταφέρνοντας να βρουν μεγάλο σκορ πήραν το κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 57-44.