Mytilineos vs Grant Thornton

52 - 45

26/11/2022 15:00 Group A 22/23 4 40'

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Mytilineos και της Grant Thornton οι παίκτες της πρώτης βγήκαν νικητές με τελικό σκορ 52-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών ξεκίνησαν με άμυνα man to man με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι άμυνες έπαιρναν καλό βαθμό όπως επίσης και οι επιθέσεις τους που είχαν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και το σκορ ήταν 6 -6. Στη συνέχεια, η κάθε ομάδα είχε από ένα σερί που τους κράτησε κοντά στο σκορ με την περίοδο να κλείνει ναι 11-12.

. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και οι άμυνες ήταν αρκετά καλές, οι επιθέσεις έβρισκαν τον τρόπο να τις πληγώνουν. Η ομάδα που κατάφερε να σταθεί καλύτερα ήταν η γηπεδούχος που βρέθηκε μπροστά με 22-19. Στην πορεία, η Grant Thornton απάντησε στο σερί της μυτιληναίος και έκλεισε το ημίχρονο υπολειπόμενη με μόλις ένα πόντο από τους αντιπάλους της (28-27)

Στο 2ο ημίχρονο οι άμυνες συνέχισαν να πρωταγωνιστούν και δεν επέτρεπαν σε καμία από τις 2 ομάδες να ξεφύγουν στο σκορ, κρατώντας τη διαφορά ταυτόχρονα στα ίδια επίπεδα και το σκορ ήταν 33-30. στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το παιχνίδι κοντά στο καλάθι της γηπεδούχου ομάδας τους επέτρεψε να παραμείνουν στη θέση του οδηγού και να αυξήσουν ελάχιστα το προβάδισμά τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 40-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα ταίριαξε στο στυλ παιχνιδιού των γηπεδούχων οι οποίοι σε κανένα σημείο δεν απειλήθηκαν και κατάφερναν να διατηρούν την κυριαρχία τους με το σκορ να είναι 45-39 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες συνέχισαν να προσπαθούν να ανταγωνιστικές και είχαν ένα ισορροπημένο επιμέρους σκορ 6-7 επιτρέποντας στην Mytilineos να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα παιχνίδι που ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ.