63 - 33

06/11/2022 15:00 Group A 22/23 1 40'

Mytilineos1414171863
Techpassion49101033

Στον Αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της  Μυτιληναίος και της Τεκπασιον οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-33.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και από τα 2 στρατόπεδα επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη με σκοπό να αμυνθούν στις οργανωμένες επιθέσεις . Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος που με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ήταν μπροστά με 8-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, συνέχισαν με την ίδια διάθεση και πολύ καλές συνεργασίες να ανεβάζουν την υπερ τους διαφορά, εκμεταλλευόμενοι και την αντίπαλη αστοχία   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-4.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η προσοχή στράφηκε στις άμυνες που πετυχημένα περιόρισαν τις αντίπαλες επιθέσεις  και το σκορ ήταν  16-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι με γρήγορο τέμπο αποδιοργάνωσαν τους αντιπάλους τους σε άμυνα και επίθεση που επι 3 λεπτά έμειναν στο 0 με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-13.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ίδια προβλήματα επιθετικά χωρίς όμως ευτυχώς για εκείνους να υποστούν κάποιο νέο μεγάλο σερί   και το σκορ ήταν 33-15 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το παιχνίδι απέκτησε πιο άγρια ομορφιά με μεγαλύτερο σκορ αλλά και με πειθαρχικές επιπτώσεις σε κάθε ομάδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45-23.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Μυτιληναίος, δεν άφησαν το πόδι τους από το γκάζι, συνεχίζοντας να πληγώνουν τη αντίπαλη άμυνα με οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν  54-27 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, σε ένα σημείο του αγώνα που τίποτα δεν μπορούσε να διεκδικηθεί οι παίκτες της Τεκπασιον, για μια τελευταία φορά στερήθηκαν την παραγωγικότητα στην επιθετική τους δραστηριότητα για 3 λεπτά με το παιχνίδι να λήγει με σκορ 63-33.