25/02/2020 19:15 Shipping League 19/20 11 40'

Onassis1216121858
Enesel2017271276

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής της Shipping League, μεταξύ της Onassis και της Enesel, οι τελευταίοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-76.

Δυνατά μπήκανε στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες, με τον ρυθμό να είναι γρήγορος, οι φιλοξενούμενοι ήταν λίγο καλύτεροι και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 7-12. Προσφέροντας ωραίο θέαμα με καλές συνεργασίες οι δύο ομάδες παίξανε ουσιαστικό μπάσκετ με τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο, η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 12-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκανε πιο συγκεντρωμένοι, παίζοντας σκληρά στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και έβαλαν γρήγορους πόντους που κάλυψαν τη διαφορά με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 20-25. Στη συνέχεια η Enesel έβγαλε ενέργεια και ξανά πήγε τη διαφορά στους 9 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-37.

Μπαίνοντας στο παρκέ για το δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι είχανε άγριες διαθέσεις με σκοπό να καθαρίσουν το ματς, καθώς ανέβασαν την απόδοσή τους, πιέζοντας τους αντιπάλους τους, οι οποίοι δεν είχανε λύσεις στην επίθεση και μείνανε χαμηλά με το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει με 40-64.

Συντηρητικά έπαιξαν στη τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι που κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας και δεν χαλάρωσαν λεπτό, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν, το παιχνίδι έληξε με τελικό σκορ 58-76.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πιτσούνης με 25(2) μαζί με τον Μαυράκη που έβαλε 10(2) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους MVP ήταν ο Δρίζος με 32(7) πόντους που είχε μαζί του τον Τσιάτσιο με 19(4) πόντους.

Διαιτητές: Τούσης, Κούτσιος