17/02/2023 19:00 Shipping League B 22/23 14 40'

Onassis1817171567
Wilhelmsen1420131865

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 14ης αγωνιστικής μεταξύ της Onassis Group και της Wilhelmsen, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία οριακή νίκη με σκορ 67-65.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης ως μέσο απάντησης στον αργό ρυθμό του αγώνα. Στην πράξη όμως φάνηκε ότι οι άμυνες έπαιζαν δεύτερο ρόλο αφού και οι 2 ομάδες ήταν παραγωγικές με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να βρίσκονται μπροστά με 12-10 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες συνέχισαν κοντά στο σκορ δείχνοντας και με μικρή διαφορά στη δυναμικότητά τους με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνουν με σκορ 18-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Οnassis Group bachata πάτησαν το γκάζι  και κατάφεραν με υψηλά επίπεδα απόδοσης σε άμυνα και επίθεση να αυξήσουν το προβάδισμα τους στο 30-22 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο ,ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, πιέζοντας και βήμα βήμα μείωναν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 35-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν εξίσου παραγωγικές προσφέροντας μεγάλες σκηνές πάλης και το σκορ στο 25ο λεπτό ηταν 42-41. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Onassis, χάρη σε 2 σερί εύστοχα τρίποντα κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη χαλάρωση που επέφερε η κόπωση στυ στρατόπεδο των παικτών της Wilhelmsen και έτσι έκλεισα το τρίτο δεκάλεπτο μέ σκοr 52-47.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά και κατάφεραν σε 2 περιπτώσεις να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στους 52 και στους 54 πόντους προσφέροντας μεγάλη αγωνία στους παρευρισκόμενους για την τελική έκβαση του αγώνα. Χαρακτηριστικά το σκορ με 5 λεπτά πάνω για τη λήξη ήταν 60-57. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποσπαστούν με 5 πόντους (63-58) χωρίς όμως να καταφέρουν να κρατήσουν το προβάδισμά τους αφού σύντομα ισοφαρίστηκαν. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στους 65 πόντους. Σε αυτό το πολύ κρίσιμο και οριακό σημείο οι παίκτες της Οnassis κατάφεραν να σημειώσουν ένα κρίσιμο δίποντο που τους χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα