42 - 64

02/11/2021 20:30 Commercial League B 21/22 1 40'

OTE Cosmote 2141211542
Chronotechnica Dinosaurs1614122264

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της Cosmote B και των Chronotechnica Dinosaurs οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-64

Στην αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν πόσο τους κόστισε η απουσία τους από το γήπεδα προβαίνοντας σε γρήγορα επιθέσεις με μοναδικό σκοπό το σκοράρισμα διαμορφώνοντας το σκορ σε 5-7 μόλις στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Η άμυνα και των δύο ομάδων ήταν man to man πιέζοντας σχεδόν σε όλο το γήπεδο το οποίο πλημμύριζε από την ενέργεια των παικτών με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 14-16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά γυρνώντας την μπάλα πολύ γρήγορα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα αρκετούς αιφνιδιασμούς(ή αν το δούμε από την άλλη πλευρά πολλά λάθη). Ενώ μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου το ματς πήγαινε πόντο πόντο η Cosmote B έπιασε απροετοίμαστους τους Dinosaurs με ένα σερί 6-0 οι οποίοι όμως δεν άργησαν να τους πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα απαντώντας με ένα σερί 0-6 κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με σκορ 26-30.

Επιστρέφοντας από το ημίχρονο ήταν σαν να βλέπουμε άλλο αγώνα, οι σφυγμοί είχαν πέσει  και μάλλον κατά την σύντομη διακοπή του αγώνα την σκυτάλη πήραν οι προπονητές των ομάδων ηρεμώντας του παίχτες τους. Από τις γρήγορες επιθέσεις και τις τραβηγμένες προσπάθειες  που βλέπαμε στο πρώτο ημίχρονο πήγαμε σε οργανωμένες επιθέσεις οι οποίες αποσκοπούσαν στην εφαρμογή των συστημάτων και στην εξάντληση του χρόνο της κάθε επίθεσης. Το πρώτο πεντάλεπτο της 3ης  περιόδου βρήκε τον αγώνα με σκορ 36-36. Παρά το γεγονός πως οι άμυνες ήταν man to man είδαμε πολλά σουτ τα οποία ωστόσο δεν βρήκαν το στόχο τους. Προς το τέλος της 3ης  περιόδου το οι Dinosaurs άρχιζαν να παίρνουν τα ηνία του αγώνα διαμορφώνοντας το σκορ σε 38-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Cosmote B ξέμεινε από λύσεις καθώς έγιναν πολλά σουτ σε κακό χρόνο. Λίγο τα πολλά άστοχα σουτ των γηπεδούχων λίγο το τρομερό σερί (1-14) που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι ο αγώνας κρίθηκε και οι πεινασμένοι για την νίκη Δεινόσαυροι  κυριάρχησαν τον αγώνα με σκορ 42-64.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μόντι Β. με  12 (1) και  Λεμονιάς Ε. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κασαπάκης Δ. με 17 (1) και Φλίγκος Β. με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Τσαούση Σ.