51 - 37

14/01/2023 15:00 Group A 22/23 8 40'

OTE Cosmote1112181051
Boehringer410131037

Στον αγώνα της όγδοης αγωνιστικής μεταξύ της Ote Cosmote και της Boehringer η πρώτη κατάφερε και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-37.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να μπορέσoυν να προσαρμοστούν στις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά ήταν γηπεδούχος η οποία εκμεταλλεύτηκε τις επιθετικές δυσκολίες που αντιμετώπιζε η αντίπαλος ομάδα και ξεκίνησε με ένα σερί 11 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 9ο λεπτό να σημειώσουν το πρώτο τους καλάθι και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 11-4 σε βάρος τους.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της οτε κοσμοτε συνέχιζαν να δείχνουν κυρίαρχοι βελτιώνοντας συνεχώς τη διαφορά τους και προηγούνταν με 19-8 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της Boehringer βελτίωσαν την απόδοσή τους και χάρη σε ένα σερί 4 πόντων κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 23-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες εμφανίστηκαν με όρεξη που αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα το σκορ. Οι γηπεδούχοι με 7 μαζεμένους πόντους αύξησαν τη διαφορά τους αλλά δέχτηκαν απάντηση με το σκορ να είναι 32-21 στο 25ο λεπτό του αγώνα τέλειο. Στη συνέχεια όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν αυτό το μομέντουμ και είδαν τους αντιπάλους τους με ένα νέο σερί 9-2 να αποκτούν σημαντικό προβάδισμα νίκης αφού το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 41-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός, στα μέτρα των γηπεδούχων που συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και προηγούνταν με 50-31 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Cordia, έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να μειώσουν τη διαφορά και το κατάφεραν χωρίς όμως να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.