22/11/2021 21:30 Elite League 21/22 4 0'

OTE Cosmote141611849
FlexFin1416111253

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της  ΟΤΕ COSMOTE 1 και της FLEXFIN οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49– 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι. Από άποψη άμυνας οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι γηπεδούχοι κατανάλωσαν περισσότερη ενέργεια πιέζοντας με άμυνα man to man. Από πλευρά επίθεσης και οι δύο ομάδες προτίμησαν  να πάνε σε οργανωμένες επιθέσεις με τους φιλοξενούμενους να γυρνάνε λίγο πιο γρήγορα την μπάλα ολοκληρώνοντας την περίοδο με το σκορ ισόπαλο 14 –14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι μάχες κινήθηκαν λίγο περισσότερο κάτω από το καλάθι με αρκετές διεκδικήσεις της μπάλας μέσα στο ζωγραφιστό. Οι άμυνες συνέχισαν να είναι ζώνη για τους φιλοξενούμενος και man to man για τους γηπεδούχους οι οποίοι επιθετικά για το μεγαλύτερο μέρος της περιόδου είχαν καλύτερη εμφάνιση. Η ισοπαλία του πρώτου δεκαλέπτου συνεχίστηκε και στο δεύτερο ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με σκορ 30 – 30.

Μετά την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου το τέμπο του παιχνιδιού συνέχισε να είναι γρήγορο. Στην επίθεση η μπάλα γυρνάει  γρήγορα και από τις δύο ομάδες χωρίς όμως να χάνουν την οργάνωση τους, πέρα από κάποιες βιάστηκες επιθέσεις των φιλοξενούμενων οι οποίες δώσαν στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου προβάδισμα πέντε πόντων για τους γηπεδούχους 35 – 30. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ξαναβρήκαν τα πατήματα τους φέρνοντας για ακόμα μία φορά το παιχνίδι στα ίσια και διαμορφώνοντας το σκορ της τρίτης περιόδου σε 41-41.

Με τις τρεις προηγούμενες περιόδους να λήγουν ισόπαλες αυτή ήταν η περίοδος που αναγκαστικά θα έπρεπε να αναδείξει το νικητή. Παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες συνέχισαν στο μοτίβο των προηγούμενων περιόδων και 5 λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν σχεδόν ισόπαλο στο 46 – 47 οι γηπεδούχοι έχασαν την ψυχραιμία τους για λίγο, αφήνοντας τον εκνευρισμό να τους αποσυντονίσει έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους που είχαν πιο καθαρό μυαλό φύγουν νικητές από την αναμέτρηση με τελικό σκορ 49 – 53.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Αλεξόπουλος