01/06/2022 21:00 Elite League 21/22 12 40'

OTE Cosmote1415111555
Loreal121211944

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της  Ote Cosmote 1 και της L’OREAL οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-44.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα ελλιπείς με τις ομάδες να εμπιστεύονται αμυντικά  το σχηματισμό ζώνης. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η φιλοξενούμενοι που με όπλο το γρήγορο τέμπο ήταν μπροστά στο σκορ με 5-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες απελευθερώθηκαν επιθετικά με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία και την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν καλό ξεκίνημα στα πρώτα 2 λεπτά με σκορ 5-2 που τους έδωσε μια έξτρα δυναμική για τη συνέχεια του αγώνα  και το σκορ ήταν 24-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες συνέχιζαν να παίζουν ισάξια χωρίς η διαφορά τους να αλλοιώνεται σημαντικά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29-24.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Cosmote με σερί 5 πόντων επιβεβαίωσε την διάθεση τους να κατακτήσουν τη νίκη ενώ οι αντίπαλοι τους βασίζονταν σε έναν παίκτη τους για την παραγωγικότητα της  και το σκορ ήταν 36-28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσω των καλών συνεργασιών μάζεψαν τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 40-35

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, αν και ξεκίνησαν με φόρα οι παίκτες και των 2 πλευρών, στο επόμενο διάστημα έμειναν για 2 λεπτά του αγώνα και το σκορ ήταν 45-40 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με καλάθι τους βρέθηκαν στο -3 αλλα κάπου εκεί ξέμειναν από ιδέες και μοιραία ήρθε για αυτούς η ήττα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 55-44.