77 - 59

06/03/2020 22:00 Super League A 19/20 11 40'

Petrogaz1127261377
Frezyderm161482159

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής για τη Super League A, μεταξύ της Petrogaz και της Frezyderm, οι πρώτοι πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77-59.

Με όρεξη μπήκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με διάθεση που προήλθε κυρίως από την καλή τους άμυνα αφού κάνανε πολλά κλεψίματα που τους βοήθησαν να βάλουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 3-6. Στη πορεία η πίεση σε όλο το γήπεδο με παγίδες συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα ο γρήγορος ρυθμός να συνεχιστεί και έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 11-16.

Πιο δυνατά μπήκαν στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, καθώς μείωσαν τη μικρή διαφορά που είχανε και φάνηκαν να το θέλουνε περισσότερο. Στη συνέχεια παίζοντας ομαδικό και όμορφο μπάσκετ κατάφεραν να πάρουνε μια διαφορά 8 πόντων πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 38-30.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, η Petrogaz μεταμορφώθηκε και μπήκε στο παρκέ για να διαλύσει τους αντιπάλους της, αφού έτρεξε ένα σερί 10-0 στα πρώτα 4 λεπτά. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν υποστεί σοκ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά με τη τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 64-38.

Μια τυπική διαδικασία ήταν για τους γηπεδούχους η τελευταία περίοδος, καθώς είχανε εξασφαλίσει τη νίκη με την τεράστια διαφορά που είχανε αλλά δε χαλάρωσαν καθόλου ώστε να δώσουν δικαίωμα στους αντιπάλους τους να ελπίζουν και έτσι το παιχνίδι έληξε με τελικό σκορ 77-59.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αντωνόπουλος με 29(8) και ο Γαλίτης με 15(2) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους παράσταση για ένα ρόλο είχε ο Χαριτόπουλος με 28 πόντους.

Διαιτητές: Ναστούλης, Κολοκυθάς