58 - 70

16/02/2020 17:00 Super League A 19/20 10 40'

Petrogaz148162058
Mytilineos162524570

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής της Super League A, μεταξύ της Petrogaz και της Mytilineos, οι τελευταίοι κατάφεραν και φύγανε με το ροζ φύλλο αγώνα παίρνοντας την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-70.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήτανε λίγο μουδιασμένες, αλλά παίζοντας ομαδικά στην επίθεση και επιλέγοντας ζώνη στην άμυνα το σκορ στο πεντάλεπτο ήταν 3-9 με τους φιλοξενούμενους να είναι λίγο καλύτεροι. Στην πορεία μπήκανε δυνατά στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι που με τρομερές άμυνες, κλεψίματα και οργανωμένες επιθέσεις μείωσαν τη διαφορά και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 14-16.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στη δεύτερη περίοδο με τη Mytilineos όμως να κάνει τη διαφορά, καθώς ήταν πολύ εύστοχη και είχε αρκετές λύσεις σε αντίθεση με τους αντιπάλους της, οι οποίοι κολλήσανε επιθετικά. Με τους φιλοξενούμενους να έχουνε μόνιμα το πόδι πατημένο στο γκάζι το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 22-41.

Με φιλοδοξίες ξεκινήσανε στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, που έκαναν ένα επιμέρους 8-0 σοκάροντας τους αντιπάλους τους. Η Mytilineos όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και έδειξε χαρακτήρα ξανά κερδίζοντας το momentum του αγώνα, με μαχητικότητα και όρεξη στην άμυνα, ανέβασε τον πήχη και η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 38-65.

Τυπική διαδικασία ήτανε η τελευταία περίοδος για τους φιλοξενούμενους όπου με την ίδια τρομερή τους απόδοση δεν έδωσαν περιθώρια αντίδρασης στην Petrogaz, η οποία μείωσε κάπως τη διαφορά με υπομονή, έπαιξε ουσιαστικό μπάσκετ αλλά δεν έφτανε για το κάτι παραπάνω, με το παιχνίδι να λήγει με τελικό σκορ 58-70.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γαλίτης Μ. με 17(3) και ο Σαμοίλης με 15(1) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους MVP ήταν ο Μπερδεμπές με 25(2) που είχε στο πλάι του τον Καπαρελιώτη με 16(1) πόντους.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Τσουράπας