11/11/2019 21:10 Commercial League B 19/20 2 40'

Team1234OTT
Picture Crafts137919856
Accenture10161661361

2η αγωνιστική για την commercial Β κατηγορία και η ομάδα της Accenture κατάφερε και έφυγε πολύ δύσκολα με το 2ο ροζ φύλλο της για φέτος αφού κέρδισε στην παράταση την ομάδα της Picture Crafts. Ο αγώνας είχε μια άγρια ομορφιά αφού μέχρι το 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι, όμως ένα απίστευτο σερί από τους μικρούς της Picture crafts έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ. Για τους γηπεδούχους ο εξαιρετικός Νικολετσόπουλος οργάνωνε πολύ ωραία το παιχνίδι της ομάδας του αλλά ταυτόχρονα βομβάρδιζε έξω από τα 6,75. Για την ομάδα της Accenture από την άλλη η προσωπική άμυνα στην αρχή είχε κάποια προβλήματα, αλλά στην συνέχεια σε συνδυασμό με την εξαιρετική επιθετική αντίδραση του Νικολαΐδη όλα έγιναν πιο εύκολα και το τελείωμα της περιόδου τους βρήκε να υπολείπονται στο σκορ μόνο με 3 πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συνεχίσουν και στον ίδιο ρυθμό αλλά και στο ίδιο στυλ παιχνιδιού, αλλά τα σουτ δεν έμπαιναν. Η άμυνα ζώνης από την άλλη κάπου χαλάρωσε με αποτέλεσμα τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι πλέον να των έχουν οι παίχτες της Accenture. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με την βοήθεια των Κελεσίδη και Κλεφτόγιαννη πέρασαν μπροστά και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν το προβαδισμα με 6 πόντους.

Στο 3ο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν παρά πολύ δύσκολα για τους γηπεδούχους. Πολύ φτωχή επιθετική συγκομιδή, αφού ο μόνος που απειλούσε ήταν ο Νικολετσόπουλος ενώ αμυντικά τίποτα δεν πήγαινε καλά. Οι παίχτες της Accenture έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση μέσα σε λίγα λεπτά άνοιξαν την διαφορά και έτσι έπαιζαν χωρίς άγχος. Νικολαΐδης, Κλεφτόγιαννης και Λεντζάκης έκαναν ότι ήθελαν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και έτσι το 29 – 42 στο τελείωμα της περιόδου ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

Στην 4η περίοδο ήρθαν στην κυριολεξία όλα τούμπα. Απίστευτη άμυνα από τα παιδιά της Picture Crafts οι οι ποιοι έκλεισαν όλα τα ατού των αντιπάλων τους. Βέβαια αυτή η τεράστια θέληση στην άμυνα συνδυάστηκε με ένα απίστευτο κρεσέντο από τον ακούραστο Νικολετσόπουλο στην επίθεση αφου έκανε ότι ήθελε την αντίπαλη άμυνα. Έτσι η κανονική περίοδος τελείωσε 48 – 48 με τους γηπεδούχους να έχουν το μομμέντουμ σε εκείνο το σημείο. Στην παράταση όμως η κούραση από την υπερπροσπάθεια των γηπεδούχων ήταν εμφανής. Οι παίχτες της Accenture ανέκτησαν την χαμένη τους συγκέντρωση και με 2 απίστευτα τρίποντα του Κλεφτόγιαννη τελείωσαν κάθε ελπίδα των γηπεδούχων για νίκη. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Accenture να φεύγει νικήτρια με σκορ 56 – 61.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Νικολαΐδης με 22 πόντους ενώ για την ομάδα της Picture Crafts μοναδική εμφάνιση έκανε ο Νικολετσόπουλος με 24.

Διαιτητές : Τσουράπας, Μακρής.