Raging Bulls912151147
Pleiades Shipping Agents1312101853

Στον Μικρό Τελικό της Γ΄ Κατηγορίας μεταξύ των RAGING BULLS και των PLEIADES, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές στα πρώτα 2 λεπτά, το παιχνίδι όμως είχε γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές και το σκορ ήταν 3 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις Pleiades όμως να αρχίζουν να ευνοούνται από τον γρήγορο ρυθμό και με 2 σερί κλεψίματα από τον Δεκαβάλα Ο. και καλάθια σε αιφνιδιασμούς πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τους Bulls να προσπαθούν στα τελευταία 2 λεπτά να κοντρολάρουν το παιχνίδι επιλέγοντας μεγάλες επιθέσεις με αποτέλεσμα να βρουν ρυθμό και να μειώσουν σε 2 πόντους αλλά τελικά η περίοδος με buzzer beater καλάθι του Ζαλμά Σ. έκλεισε με σκορ 9 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και πάλι προσπάθησαν να επιβάλουν αργό ρυθμό στον αγώνα ενώ παράλληλα άρχισαν να βρίσκουν και παραγωγή από assist, οι αντίπαλοι τους όμως διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών με το σκορ να είναι 15 – 19 στα μισά της περιόδου. Κάπου εκεί με assist του Δεκαβάλα Ο. και τρίποντο του Αλεξίου Κ. οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν διαφορά 3 κατοχών ενώ παράλληλα πίεσαν το και πάλι το τέμπο, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ, να μένουν κοντά και το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 21 – 25.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι Pleiades με assist του Καραδεμήτρου Δ. και τρίποντο του Ζαλμά Σ. ανέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους αλλά οι Bulls αντέδρασαν άμεσα και μία assist και ένα καλάθι του Ανδρεαδάκη Χ. μείωσαν σε 3 πόντους, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να έχουν λυθεί επιθετικά επιλέγοντας γρήγορες επιθέσεις και παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ, οι Pleiades διατήρησαν το προβάδισμα και το σκορ ήταν 28 – 32 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι άμυνες και από τις δύο πλευρές άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά και ο ρυθμός του αγώνα έπεσαν, η ομάδα των Bulls άρχισε να ευνοείται από τον αργό ρυθμό, μείωσε σε έναν πόντο και με assist του Γιαννόπουλου Γ. και goal foul του Κολλέρη Δ. πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 36 – 35.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις από την αρχή, με τους δύο αντιπάλους να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα αμυντικά και στα ριμπάουντ, οι Bulls άρχισαν να ποστάρουν συστηματικά τον Κολλέρη Δ. ενώ αμυντικά γύρισαν σε ζώνη 3 – 2 αλλά οι Pleiades ξαναπήραν το προβάδισμα, άσκησαν περιστασιακό full press και το σκορ διαμορφώθηκε σε 44 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι άμυνες παρέμειναν καθαρές αλλά άρχισαν να γίνονται πιο physical, με τους παίκτες να βγάζουν μεγάλη ενέργεια, οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ ήταν 47 – 51 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες κυριολεκτικά κυριάρχησαν και το σκορ παρέμεινε το ίδιο με 30” όπου ο Καραδεμήτρος Δ. με βολή διαμόρφωσε το σκορ σε 47 – 52 και κατοχή για Bulls στην οποία οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ και η ομάδα των Pleiades να παίρνει την Νίκη και να Κατακτά την 3η Θέση.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κολλέρης Δ. με 10 και Ανδρεαδάκης Χ. με 13 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ζαλμάς Σ. με 28 (1), Δεκαβάλας Ο. με 4 και Αλεξίου Κ. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το όμορφο θέαμα και το φίλαθλο πνεύμα που έδειξαν τόσο στον Μικρό Τελικό όσο και κατά την διάρκεια ολόκληρης της Σεζόν 2016 – 2017!

Διαιτητές: Στρέμπας, Αντερριώτης, Σιαμίδης