17/03/2023 19:30 Shipping League B 22/23 18 40'

Sea Pioneer91291242
Onassis2013201164

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της τρίτης αγωνιστικής μεταξύ της Sea Pioneer και της Onassis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφώνεται στο τελικό 42-64.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 2-10. Οι καλές επιθέσεις της της επέτρεψαν να κρατάει το πάνω χέρι στον αγώνα και να βελτιώσει την υπερ της διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το υπέρ της 9-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ξεκίνημα όπου με ένα σερί 4 πόντων περιόρισαν αρχικά τη διαφορά. Η απάντηση όμως που δέχτηκαν ήταν αντίστοιχη και στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 16-20. Στο υπόλοιπο παίκτες της Onassis Group, αύξησαν την ύπαρξή τους διαφορά και παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων τους έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια υπέρ τους διαφορά (21-33)

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έμειναν για 2 λεπτά χωρίς καλάθι κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους έχουν σερί 4 πόντων και στο 25ο λεπτό του αγώνα προηγούνται με 27-41. στην πορεία οι καλές εμφανίσεις των παιχτών της Onassis Group συνεχίστηκαν παρόλο που ξεκίνησαν να γίνονται εμφανή τα πρώτα σημάδια κούρασης και από τις 2 πλευρές. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 30-53.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Sea Pioneer, εμφανίστηκαν καλύτεροι και είχαν σετ 4 πόντων. Αυτό τους επέτρεψε να κατεβάσουν έστω και λίγο τη διαφορά η οποία όμως ήταν αποτρεπτική στη διεκδίκηση τους για τη νίκη. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 37-58. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός είχε πέσει αφού καμιά από τις 2 ομάδες δεν είχε να διεκδικήσει κάτι στον αγώνα με την κούραση επίσης να έχει τη συμβολή της σε αυτό.