05/11/2021 19:00 Shipping League 21/22 1 0'

Angelicoussis Group13620948
Conbulk1269936

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 1ης  Αγωνιστικής μεταξύ του Angelicoussis Group και της Conbulk οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-36.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες επέλεξαν να πάνε σε οργανωμένες επιθέσεις χωρίς όμως αυτό να επηρεάσει το γρήγορο τέμπο του αγώνα. Παρά το γεγονός ότι δεν έγινα πολλά λάθη μετά το πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης οι πειρατές αποφάσισαν να αλλάξουν όλη την πεντάδα τους. Από νωρίς στο παιχνίδι ξεχώρισε ο Καραγιάννης ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική φόρμα. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 13-12.

Το 2ο Δεκάλεπτο βρήκε και τις δύο ομάδες γεμάτες ενέργεια να παλεύουν στήθος με στήθος και την διαφορά να παραμένει στον πόντο. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν να κάνουν πολλά σουτ ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην ασφάλεια της οργανωμένης επίθεσης. Για ακόμα μία φορά στον αγώνα οι Angelicoussis Group έκαναν πολλές αλλαγές μέχρι να καταλήξουν στην κατάλληλη πεντάδα ωστόσο αυτό του κόστισε καθώς για 3’ είχαν δεν είχαν καταφέρει να σκοράρουν και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 19-18.

Η επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια δεν επέφερε πολλές αλλαγές στον τρόπο παιχνιδιού τους, συνέχισαν να παίζουν οργανωμένα στην επίθεση και αρκετά κλειστές άμυνες ωστόσο στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι να ανοίξουν την διαφορά με σκορ πεντάλεπτου 32-22.Στην συνέχεια του δεκαλέπτου παρά την πολύ καλή άμυνα της Conbulk η διαφορά δεν μειώθηκε καθώς ο Καραγιάννης είχε την απάντηση σε όλα κλείνοντας την περίοδο με σκορ 39-27.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα κύλισε ομαλά χωρίς εκπλήξεις και παρά την εμφανή χαλάρωση των γηπεδούχων στο τέλος, δεν τιμωρήθηκαν για αυτό και αποχώρισαν από το παιχνίδι με το πρώτο τους ροζ φίλο για φέτος και σκορ 48-36.

Διατητές: Πέππας Δ., Σκάρας