01/02/2023 19:00 Shipping League B 22/23 12 40'

Spring Marine338924
Enesel81016741

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της Spring Marine και της Enesel, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 24-41.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνης με σκοπό να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Επιθετικά και οι 2 ομάδες έχαναν τα σουτ τους κάτι που οδήγησε σε χαμηλό σκορ το οποίο ήταν 0-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η Spring Marine, πλησίασε στον πόντο αλλά η Enesel κατάφερε να σκoράρει άλλους 4 και να προηγείται με 5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Spring Marine, μπήκαν δυναμικά αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και προηγούνταν με 6-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η πολύ καλή επίθεση των φιλοξενούμενων σε αντίθεση με έκείνη των παικτών της Spring Marine, τους βοήθησαν να αυξήσουν το προβάδισμά τους και να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά 6-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες εμφανίστηκαν πιο φορμαρισμένοι επιθετικά και ήταν το ημίχρονο στο οποίο η Enesel, έδειξε την υπεροχή της. Αρχικά στο 25ο λεπτό του αγώνα είχε ανεβάσει τη διαφορά στους 16 πόντους (10-26) και έπειτα βγάζοντας πολύ ενέργεια στο παρκέ και επιθετική συγκέντρωση κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη για εκείνη αφού το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 15-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα κάποιοι αιφνιδιασμοί που εκδηλώθηκαν και από τις 2 πλευρές δεν κατάφεραν να αποδώσουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα αλλά αυτή η κατάσταση βοήθησε τους παίκτες της Enesel, να είναι σε θέση να κρατήσουν το προβάδισμά τους και να ελέγχουν τον αγώνα απόλυτα. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 18-36. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες προσπαθούσαν να χαρούν τον αγώνα και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και αυτό  καθρεπτίστηκε και στον πίνακα το σκορ.