05/11/2019 20:40 Elite League 19/20 1 40'

Kaizen Gaming1116121655
Σκλαβενίτης1423171872

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Με μία μεγάλη νίκη ξεκίνησε τις φετινές υποχρεώσεις της η πρωταθλήτρια ομάδα του ΣΚΛΒΕΝΙΤΗ. Στην έδρα της STOIXIMAN έκανε επίδειξη δύναμης επικρατώντας με 55-72 της σπουδαίας αντιπάλου της. Η STOIXIMAN παρατάχθηκε με τις μεγάλες απουσίες των Πιαλόγλου και Παπαδόπουλου και δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μέχρι το τέλος του αγώνα με το ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να καταφέρνει να πάρει μια διαφορά ασφαλείας στην 3η περίοδο και να την κρατάει εύκολα μέχρι τέλους.

Και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με πολλές απουσίες όμως η παρουσία των  Χριστόδουλο και Κατιάκου έφταναν για να κάνουν τη διαφορά στον αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της STOIXIMAN προσπάθησε με τρίποντα και πιεστική άμυνα να επιβάλει το ρυθμό της στους αντιπάλους της, ενώ ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ έπαιζε πιο ορθολογικά στην επίθεση «ακουμπώντας» πάντα την μπάλα μέσα στη ρακέτα στους Χριστόδουλο και Κατιάκο. Τα τρίποντα των Τζανή και Παπαγιαννόπουλο ήταν αυτά που κράτησαν τη STOXIMAN κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κατιάκο να έχει 8 πόντους (11-14).

Με όμοια τακτική συνεχίστηκε και η 2η περίοδος με τους Ξηνταβελώνη, Τζανή και Παπαγιαννόπουλο να πυροβολάνε από την περιφέρεια αλλά τον Κατιάκο να είναι ασταμάτητος και σχεδόν με άριστα ποσοστά να πετυχαίνει άλλους 12 πόντους και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του σε διψήφια μεγέθη (24-35 και 27-37).΄Η STOIXIMAN είχε πετύχει τους 21 από τους 27 της πόντους με τρίποντα!

Με νέο τρίποντο (Τζανής και πάλι) η διαφορά έπεσε για τελευταία φορά κάτω από τους 10 πόντους (30-37) με τη STOIXIMAN να ξεμένει από επιθετικές λύσεις την ώρα που ο άποντος στο πρώτο ημίχρονο Χριστόδουλος ανέβαζε ρυθμούς, παίζοντας μέχρι και play maker για την ομάδα του πετυχαίνοντας και τρίποντο!! Η διαφορά αυξανότανε φτάνοντας μέχρι τους 27 πόντους (43-70) με τη STOIXIMAN να βγάζει εγωισμό και να μειώνει στο τέλος του αγώνα.

Εκπληκτικός ο Κατιάκος στην πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα. Είχε 30 πόντους και 33 efficiency. Ακολούθησαν οι Χριστόδουλος, Πλεξουσάκης και Γιοβάννης. Οι Παπαγιαννόπουλος  και Τζανής ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους.

Διαιτητές : Μπούκας, Χρηστίδης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μπέλλος Χρήστος (Παίκτης STOIXIMAN):

” Ήταν το πρώτο παιχνίδι. Είναι η πρώτη φορά που μαζευόμαστε για φέτος. Οι αντίπαλοι ήταν δυνατότεροι, πιο ψηλοί. Το 14 δεν μπορούσαμε να τον μαρκάρουμε. Έκανε όλη τη ζημιά. Πάμε στο επόμενο. “

Κατιάκος Δημήτρης  (Παίκτης ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ) :

”  Πρώτο παιχνίδι για εμένα με την ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΊΤΗ. Την παρακολούθησα και πέρσι την ομάδα στους ημιτελικούς και τελικούς. Οι στόχοι είναι υψηλοί όπως και πέρσι. Είναι ωραία φάση το πρωτάθλημα με τα παιδιά, τα περισσότερα τα γνωρίζω.  Μακάρι να έχουμε υγεία, να το ευχαριστιόμαστε όπως και σήμερα και να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Καλή σεζόν. .”