03/12/2019 20:30 Elite League 19/20 5 40'

Kaizen Gaming198192773
Motor Oil231981464

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση ,ανατροπές, δυνατές μονομαχίες και έντονα συναισθήματα η ομάδα της STOIXIMAN κέρδισε την ανεβασμένη ομάδα της MOTOR OIL κόβοντας της το σερί των 2 νικών. Η εμπειρία και η οργάνωση νίκησε τον ενθουσιασμό της νέας ομάδας της MOTOR OIL, με τη STOIXIMAN να αποδεικνύει την ποιότητα και την αξία της παρά τις πολλές της απουσίες. Αντίθετα η MOTOR OIL συνέχισε τις εντυπωσιακές της εμφανίσεις αλλά για ένα μόνο ημίχρονο, καθώς στο 2ο δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στην αντίδραση που έβγαλε η STOIXIMAN, δείχνοντας επιπολαιότητα και βιασύνη μέσα στο παρκέ.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα των διυλιστηρίων και με τους Διακρούση και Κρασαδάκη πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ (0-12). Τα τρίποντα των Παυλιά και Παπαγιαννόπουλου έριξαν τη διαφορά (6-12). Η μπάλα πέρασε μέσα στη ρακέτα στον Παπάζογλου και η STOIXIMAN μείωσε στο καλάθι (12-14) με τη ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ όμως να αντιδρά και με την είσοδο του Μπούτα να ξανά ανεβάζει τη διαφορά (17-23). Νέο καλάθι του Παπάζογλου έφερε το τέλος του δεκαλέπτου στο -4  για τους γηπεδούχους.

Το 2ο δεκάλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους. Με δυνατή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και σωστές επιλογές στην επίθεση ανέβαζε συνέχεια τη διαφορά. Η STOIXIMAN είχε κολλήσει στην επίθεση (χαρακτηριστικό πως μόνο ο Παπαγιαννόπουλος σκόραρε στο 2ο δεκάλεπτο έχοντας ένα καλάθι και 6 βολές) με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στους 16 πόντους διαφορά (21-37)! Εκεί μια κίνηση χωρίς λογική του εξαιρετικού μέχρι εκείνη τη στιγμή play maker της MOTOR OIL Αλεξίου Γιώργου άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Σε διαμαρτυρία του δέχτηκε τεχνική ποινή και στη συνέχεια αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του χωρίς τον οργανωτή της αλλά και δημιουργώντας μια ένταση που μόνο την ομάδα που προηγείται δεν ευνοεί. Τελικά το ημίχρονο έληξε με +15 για τους φιλοξενούμενους (27-42) αλλά με διαφορετικά πλέον δεδομένα.

Η έμπειρη ομάδα της STOIXIMAN μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή στην επανάληψη. Βγάζοντας τρομερή ένταση και ενέργεια σε επίθεση και κυρίως άμυνα μπλόκαρε το μυαλό των παικτών της MOTOR OIL που άρχισαν τις βεβιασμένες επιθέσεις και τις κακές επιλογές. Τα δύο τρίποντα των Αμπαδιωράκη και Κρασαδάκη κράτησαν το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα (έφτασε μάλιστα το +18 30-48), όμως ακολούθησε ένα εντυπωσιακό 16-2 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ως πυλώνες τους εξαιρετικούς Παπαγιαννόπουλο και Τζαννή, με τη διαφορά να μειώνεται στο -4 (46-50) με τη λήξη του δεκαλέπτου!

Πλέον είχαμε άλλο ματς, με την STOIXIMAN να έχει τον πρώτο λόγο. Τα 4 σερί τρίποντα των Πιαλόγλου, Τζαννή (2) και Παπαγιαννόπουλο έφεραν για πρώτη φορά τη STOIXIMAN μπροστά στο σκορ (57-55 και 60-55) με τη MOTOR OIL να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει, προσπαθώντας με προσωπικές ενέργειες να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι. Τα τρίποντα των Κρασαδάκη και Αμπαδιωτάκη μαζί με τα καλάθια των Μπούτα και Διακρούση την κράτησαν μέσα στο παιχνίδι, όμως ο Τζαννής ήταν ασταμάτητος, ενώ ο Παπαγιαννόπουλος έβγαζε όλη την ενέργεια του μέσα στο ματς με το τελικό 73-64 να έρχεται δίκαια για τους γηπεδούχους.

Τον τίτλο του κορυφαίου μοιράζονται οι Παπαγιαννόπουλος (23 πόντοι και 19 ριμπάουντ σε ένα συγκλονιστικό double double) και Τζαννής (20 πόντοι στο 2ο ημίχρονο) με τον Παπάζογλου να ακολουθεί, έχοντας 25 ριμπάουντ!! Οι Πιαλόγλου και Δασκαλάκης ήταν επίσης θετικοί. Για τη MOTOR OIL καλύτεροι οι Κρασαδάκης, Διακρούσης και Μπούτας. Κλειδιά της νίκης της STOIXIMAN η ολοκληρωτική επικράτηση στα ριμπάουντ (49 έναντι 29) και η ανόητη αποβολή του Αλεξίου.

Διαιτητές : Ορφανός Μ.,Σκουλαρίκης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Δασκαλάκης Γιώργος  (Αρχηγός STOIXIMAN) :

” Νίκη χαρακτήρα η αποψινή για την ομάδα μας. Μια νίκη που την χρειαζόμασταν μετά τον περιπετειώδη τρόπο με τον οποίο χάσαμε την περασμένη εβδομάδα από τη Eurobank. H Motor Oil πολύ ανεβασμένη φέτος. Είναι εξαιρετική ομάδα και δίκαια μας κέρδιζε με 15 πόντους στο ημίχρονο. Νομίζω πως τα παιδιά αποσυντονίστηκαν με την αποβολή του πλέι μέικερ τους. Ταυτόχρονα εμείς δείξαμε άλλο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο παρότι είχαμε μείνει με 7 παίκτες και νομίζω πως δίκαια φτάσαμε στην επικράτηση αφού και πολύ καλή άμυνα παίξαμε και λύσεις στην επίθεση βρήκαμε παίζοντας με καθαρό μυαλό. Αφιερωμένη στον αρχηγό μας αυτή η νίκη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τα ψυχικά αποθέματα που δείξαμε και καλή συνέχεια και στις δυο ομάδες στο πρωτάθλημα.

Αρσλανιάν Ταρέ  (Προπονητής MOTOR OIL) :

“Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για ένα εξαιρετικό παιχνίδι που μοίρασε πολλές συγκινήσεις. Ξεκινήσαμε πολλή δυνατά και στην άμυνα άλλα και στην επίθεση, και είχαμε ένα εξαιρετικό ημίχρονο με μια διαφορά των 15 πόντων.  Δυστυχώς στο 2 ημίχρονο ήμασταν πάρα πολλή άστοχοι και βιαστικοί, και σε συνδυασμό με την απίστευτη ευστοχία της αντίπαλης ομάδας, όπου σε κάποια σημεία με κρεμασμένη την άμυνα από πάνω τους ευστοχούσαν, δυστυχώς χάσαμε το παιχνίδι. Κρατάμε το πρώτο ημίχρονο από αυτό το ματς και προχωράμε.  Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά μου που για μια ακόμη φορά συγκλόνισαν στην άμυνα. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για την νίκη.