23/02/2023 21:30 Shipping League B 22/23 15 40'

Technomar1122161767
Sea Pioneer129111446

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

στον αγώνα της 15ης αγωνιστικής μεταξύ της Technomar και της Sea Pioneer,  οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να καταφέρουν να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Οι ομάδες είχαν ένα ισορροπημένο ξεκίνημα αφού το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα ήταν 6-4. Στη συνέχεια και οι 2 παρέμειναν κοντά στο σκορ κυρίως λόγω των μακρινών άστοχο σουτ που δοκίμασαν. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο στους 12 πόντους χάρη σε 2 ωραίες επιθέσεις που εκδήλωσαν οι φιλοξενούμενοι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεζαν σε όλο το γήπεδο και κατάφεραν να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι παίκτες της Technoamar  στα μισά της περιόδου να βρίσκονται μπροστά με 23-16. Στο υπόλοιπο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να φαίνονται πιο ψύχραιμοι στις τελικές τους προσπάθειες σε αντίθεση με τους παίκτες της Sea Pioneer, οι οποίοι εκδήλωναν πολλές επιθέσεις που δεν έβρισκαν το στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνά τους σε man to man ώστε να μειώνουν το ρυθμό που δέχονταν πόντους. Η προσπάθειά τους αυτή είχε μέτρια αποτελέσματα αφού δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά δεχόμενη επιμέρους σκορ 8-6 μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Technomar κατάφεραν να κρατούν σταθερά την υπέρ τους διαφορά βρίσκοντας διαρκώς το στόχο και έχοντας αλλαγές κλείνοντας την τρίτη περίοδο με σκορ 50-32.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες των φιλοξενούμενων ήταν εμφανώς κουρασμένοι και με τη διαφορά σε τόσο μεγάλα επίπεδα δεν είχαν την συγκέντρωσαν και είδαν τους αντιπάλους τους να πετυχαίνουν 11 συνεχόμενους πόντους μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως μίλησε ο εγωισμός τους όπου μείωσαν 12 πόντους και έδειξαν ότι το σκορ με το οποίο ήρθε αυτή η ήττα τους δεν αντιπροσώπευε τη δυναμικότητά τους.