10/02/2023 21:30 Shipping League B 22/23 13 40'

Technomar1619181669
Spring Marine51431537

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής μεταξύ της Technomar και της Spring Marine, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69- 37.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη ως προσέγγιση αντιμετώπισης στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν με οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη που κατάφερε να προσαρμόζεται καλύτερα να είναι γηπεδούχος που στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά με σκορ 8-3. Στη συνέχεια η πίεση σε όλο το γήπεδο διατήρησε την κυριαρχία τους και αύξησε το προβάδισμα θέση σε διψήφια επίπεδα με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι 16-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Spring Marine, εμφάνισαν καλύτερη εικόνα και κατάφεραν με ένα σερί 6 πόντων να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους οι οποίοι ωστόσο στα μισά της περιόδου προηγούνταν με 21-14. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Technomar, αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να γίνουν απειλητικoi, κατάφεραν μέσα από αιφνιδιασμούς να έχουν ένα σερί 8 μαζεμένων πόντων και ταυτόχρονα να μαρκάρουν πιο σκληρά. Ως αποτέλεσμα αυτού το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε με μια διαφορά 16 πόντων (35-19)

Στο δεύτερο ημίχρονο η πλευρά των γηπεδούχων εμφανίστηκε νωθρή και αναποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση κάτι που ουσιαστικά τους έβγαλε εκτός διεκδίκησης του αγώνα δεδομένου ότι στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 44-20. Στη συνέχεια ο ρυθμός έγινε λίγο πιο γρήγορος με τις ομάδες να δοκιμάζουν εκατέρωθεν επιθέσεις οι οποίες αν και σε γενικές γραμμές ήταν άστοχες, το πλήθος τους έδωσε σκορ κυρίως στην πλευρά των γηπεδούχων. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν περιθώρια ελπίδας ανατροπής (53-22).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Technomar, να βγάζουν ενέργεια  στο παρκέ και να θέλουν να δείξουν πώς παρά τη διαφορά δεν ήταν αδιάφοροι. Η παραγωγικότητά τους αυτή οδήγησε το σκορ να είναι 66-26 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες των φιλοξενούμενων όντας πλέον πιο χαλαροί βρήκαν τα περιθώρια να μειώσουν τη διαφορά δίνοντας μια γλυκιά γεύση στην εικόνα τους.