56 - 49

22/01/2023 15:00 Group A 22/23 8 40'

Techpassion1218111556
Cordia713141549

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Τεκπασιον και της Cordia, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 56-49.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να καταφέρουν να προσαρμοστούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία χάρη στους αιφνιδιασμούς κατάφερε να αποκτήσει ρυθμό από νωρίς και προηγείται με σκορ 7-3 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να κρατούν τα ηνία του αγώνα και τους αντιπάλους τους να δοκιμάζουν σετ επιθέσεις μπροστά και πολλά φάουλ πίσω. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 12-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος και οι οργανωμένες επιθέσεις να αποτελούν την κύρια πηγή σκοραρίσματος και από τις 2 πλευρές. Οι παίκτες της Τεκπασιον, μέσα από τα εύστοχα τρίποντα κατάφερε να αποκτήσει διψήφια διαφορά και να προηγείται 26-13 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια δοκίμαζε να αντιμετωπίζει τις αντίπαλες επιθέσεις με πίεση σε όλο το γήπεδο κάτι το οποίο γενικότερα οδήγησε στη μείωση του ρυθμού. Η επιλογή τους αυτή όμως δεν κρίθηκε ιδιαίτερα επιτυχημένη αφού η διαφορά έστω και λίγο μειώθηκε με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι επιθετικά και για 3 λεπτά δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι κάτι που τους άφησε πίσω στο σκορ να κυνηγούν διψήφια διαφορά αφού στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 37-25. Στην πορεία οι πιο ψύχραιμες επιθέσεις των φιλοξενούμενων οι οποίοι ανέκαμψαν τους βοήθησαν να μειώσουν τη διαφορά και χάρη σε ένα σερί 7 πόντων έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 41-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες καταθέτοντας μεγάλα ποσά για στο παρκέ έπαιζαν αμυνα σε όλο το γήπεδο με την πλευρά των φιλοξενούμενων να προσπαθεί να μειώσει αλλά να μην καταφέρνει τίποτα παραπάνω από ένα επιμέρους 7 7 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του αγώνα και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους κατακτώντας και το ροζ φύλλο αγώνα.

ΚΑΛΛΙΤΣΑΝΤΣΗΣ Χ. (ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ)