56 - 50

19/11/2022 15:00 Group A 22/23 3 40'

Techpassion1616121256
OTE Cosmote615131650

Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της  Τεκπασιόν ΙΚΕ  και της OTE Cosmote οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-50.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν την άμυνα man to man με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Οι ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με διάθεση να κυκλοφορήσουν την μπάλα αλλά η αστοχία τους ήταν εμπόδιο στην επίτευξη μεγάλης παραγωγικότητας  και το σκορ ήταν 4-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά και να παίρνουν διψήφιο προβάδισμα από νωρίς, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-6.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 5 πόντων  και έπειτα το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, σε ένα διάστημα όπου οι παίκτες ήταν πιο εύστοχοι  εκδηλώνοντας οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν 25-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η κάθε ομάδα συνέχιζε να βγάζει το καλύτερο της εαυτό σημειώνοντας η κάθε μία από σερί 5 και 4 πόντων αντίστοιχα οδηγήθηκαν στο με το ημίχρονο με σκορ 32-21.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της Τεκπασιον, ξεκίνησαν με 2 σερί τρίποντα που τους κράτησαν σε θέση οδηγού αλλά τα κλεψίματα που δέχτηκαν, περιόρισαν το ρυθμό τους και το σκορ ήταν 40-27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με καλά στημένη επίθεση έριξαν τη διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 44-34

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Οτε, με σφιχτή άμυνα έκλειναν τους χώρους στους αντίπαλους και τους ανάγκαζαν να δοκιμάζουν σουτ από μακριά, χωρίς εκείνοι ταυτόχρονα να μπορούν να το εκμεταλλευτούν  το σκορ ήταν  με 5 λεπτά να απομένουν  για την  λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Τεκπασιον με σερί 6 πόντων πήρε μια διαφορά που τους έδωσε τη νίκη ουσιαστικά αφου λειτούργησε σαν μαξιλαράκι στο 12-2 που δέχτηκαν μέχρι τη λήξη του αγώνα που έληξε με σκορ 56-50