08/06/2022 21:00 Commercial League Minor 21/22 18 40'

Techpassion812131447
The Newtons810172156

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της  Tεκπασιόν  και της The Newtons οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-56

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης. Οι παίκτες και από τις 2 πλευρές ήταν πολύ κρύοι, χάνοντας τα σουτ τους και έκαναν πολλά λάθη προσφέροντας στο σύνολο μόλις 6 πόντους και το σκορ ήταν 2-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια επικράτησαν τα σερί 4 πόντων από κάθε πλευρά  χωρίς όμως να υπάρξει κάποιο ξέσπασμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο, το αργό τέμπο βοήθησε τις ομάδες να βελτιώσουν τη παραγωγικότητα τους με τους 6 σερί πόντους των φιλοξενούμενων που τους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα και το σκορ ήταν 11-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με σερί 9-4 πήραν το προβάδισμα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-18.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι υιοθέτησαν και εκείνοι την άμυνα man to man. Το αποτέλεσμα αυτού ήταν να περιορίσουν το παθητικό των προηγούμενων περιόδων αλλά δεν τους επέτρεψε να έχουν ένα σημαντικό αντίκτυπο και το επιμέρους σκορ ήταν 7-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αισθητά με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση, πέρασαν μπροστά στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33-35.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό όπου παρά τις καλές άμυνες, οι ομάδες έβρισκαν το τρόπο να πληγώσουν τους αντιπάλους τους και το σκορ ήταν  40-44 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της The Newtons με καλό σουτ και πάσες  αύξησαν το προβάδισμα τους και κατέκτησαν τι ροζ φύλλο αγώνα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-56