49 - 36

14/04/2022 20:30 Commercial League Minor 21/22 16 40'

Techpassion196101449
ThinkDigital9481536

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της Τεκπασιον ΙΚΕ και της TDG οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-36.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αμυντικά με man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης. Οι γηπεδούχοι επιθετικά επέλεξαν να παίζουν με γρήγορο ρυθμό με αιφνιδιασμούς που τους έδωσαν γρήγορο σκορ και το σκορ ήταν 11-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με σερί 5 πόντων απάντησαν και πλησίασαν στο σκορ. Οι παίκτες της Τεκπάσιον συνέχισαν με την ίδια όρεξη με τα προηγούμενα λεπτά και με σερί 8-2 απέκτησαν διψήφια διαφορά (19-9).

Στο 2ο δεκάλεπτο, αν και ο ρυθμός ήταν γρήγορος το σκορ δεν ήταν αντίστοιχο. Ήταν χαμηλό αλλά έχαναν πολλά σουτ και έκαναν αρκετά λάθη  και το σκορ ήταν  23-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες εστίασαν στην άμυνα τους γνωρίζοντας πως η επιθετική τους παραγωγικότητα δεν τους βοηθούσε σε αυτό το σημείο  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-13.

Στο 2ο ημίχρονο αρχικά οι γηπεδούχοι με γρήγορο ρυθμό έβγαιναν στον αιφνιδιασμό αλλά αδυνατούσαν να σκοράρουν. Στην ίδια μοίρα και οι φιλοξενούμενοι που καθρέπτιζαν τους  αντιπάλους τους κάνοντας λάθη, αστοχούσαν και το σκορ ήταν  29-16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες των δύο ομάδων αυξήσαν οριακά την αποτελεσματικότητα τους ισορροπημένα που δεν οδήγησε σε κάποια ιδιαίτερη μεταβολή στην διαφορά του σκορ  με την περίοδο να κλείνει στο 35-21.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες βγήκαν με έκρηξη τρέχοντας στο γήπεδο σκοπεύοντας να τα παίξουν όλα για όλα για τη τελική επικράτηση. Στη πράξη όμως οι ομάδες συνέχισαν με τα ίδια χαμηλά επίπεδα ευστοχίας και με μικρή συγκέντρωση που τους οδήγησε σε λάθη και το σκορ ήταν  41-26 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες συνέχισαν να προσπαθούν με την δεκάλεπτο να κλείνει με επιμέρους σκορ 8-10.