43 - 55

12/11/2021 21:30 Commercial League A 21/22 2 0'

The Newtons131181143
ΕΖΑ812201555

Στον Αγώνα της 2ης  Αγωνιστικής μεταξύ των TheNewtons  και της EZA οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 55.

Μπαίνοντας στον αγώνα και οι δύο ομάδες πήγαν σε οργανωμένες επιθέσεις. Γύρισαν καλά την μπάλα προσπαθώντας να πετύχουν τα συστήματα που ενδεχομένως είχαν δουλέψει στην προπόνηση με το σκορ να παραμένει χαμηλά για τα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου (4 – 2). Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι παίκτες της ΕΖΑ πίεσαν σε όλο το γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρουν να αποτρέψουν τους παίκτες της αντίπαλης ομάδας από το να σκοράρουν κλείνοντας την περίοδο με σκορ 13 – 18.

Στο 2ο  Δεκάλεπτο επιθετικά δεν υπήρξαν ουσιαστικές αλλαγές με την καλή κυκλοφορία της μπάλας να παραμένει και από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά παίζοντας καλή άμυνα και κάνοντας τις σωστές επιλογές στην επίθεση κλείνοντας το πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου με σκορ 18 – 15. Τα 5 λεπτά που έμεναν πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες των TheNewtons έλεγξα να παίξουν άμυνα ζώνης με σκοπό συντηρητικά να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν καταφέρει να αποκτήσουν σε αυτά τα 2 δεκάλεπτα.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες της ΕΖΑ πιάνοντας απροετοίμαστος τους γηπεδούχους έτρεξαν ένα γρήγορο 0-3 περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου με σκορ 26 – 27. Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο ,τις άμυνες να ζορίζουν και τις επιθέσεις να προσπαθούν κάθε τρόπο να βρουν λύσεις η 3η  περίοδος έληξε με σκορ 32 – 40 και την ζυγαριά  γέρνει για πρώτη φορά (σε τέλος δεκαλέπτου)  υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ζώνη των γηπεδούχων δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα για αυτούς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τα κενά στην άμυνα τους και με μερικά καλά σουτ από την περιφέρεια κατάφεραν να προηγηθούν 5 λεπτά πριν τη λήξη με σκορ 37-47. Ωστόσο ήταν ξεκάθαρα πως η ομάδα των ΤheNewtons δεν ήταν έτοιμη να τα παρατήσει, παίζοντας καλή άμυνα μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού και με τον Κουσούλη παίρνει την ομάδα κυριολεκτικά πάνω του έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και μείωσαν το διαφορά στο τελικό 43 – 55

Διαιτητές: Σπυρόπουλος Σ., Αντωνόπουλος Π.