The Newtons vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

15/11/2022 22:00 Group B 22/23 3 40'

Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της The Newtons και της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας  οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-35.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι man to man για να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας ξεκίνησαν νωθρά και έχαναν τα σουτ τους επιθετικά και έκαναν λάθη στην άμυνα και το σκορ ήταν 5-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, όμως ανέκαμψαν και με 10 μαζεμένους πόντους πήραν τα ηνία του αγώνα και έδειξαν μαχητικότητα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και οι παίκτες της The Newtons με νέο σερί, 8 πόντων αυτή τη φορά, κατάφεραν να έχουν το έλεγχο του αγώνα και το σκορ ήταν 23-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες σίγησαν επιθετικά λόγω λαθών και αστοχίας με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27-18.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες αν και είχαν διάθεση για να παίξουν αλλά δεν μπόρεσαν να το μετατρέψουν σε σκορ που τους ανάγκασε σε μόλις επιμέρους σκορ 3-2 και το σκορ ήταν 30-20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες Ο.Ζ βελτίωσαν την παραγωγικότητα τους και πλησίασαν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι άμυνες έγιναν όπλο για τις ομάδες για τη διεκδίκηση νίκης που επέτρεψε στους γηπεδούχους να κρατούν το υπερ τους προβάδισμα και το σκορ ήταν 38-31 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν τον αγώνα και δεν απειλήθηκαν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 46-35.