77 - 85

10/01/2023 22:00 Group B 22/23 5 40'

The Newtons1226172277
Σκλαβενίτης1526321285

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της The Newtons και της Σκλαβενίτης οι τελευταίοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε στο τελικό 77-85.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης με σκοπό να αντιμετωπίσουν επιτυχημένα το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι επέλεγαν να εκδηλώνουν οργανωμένες επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοί τους δοκίμαζαν πολλά τρίποντα τα οποία τους βοήθησαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 5-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με μεγάλη προσπάθεια έμεναν κοντά στο σκορ έχοντας να αντιμετωπίσουν την πολύ καλή κυκλοφορία των αντιπάλων τους και να βρίσκονται πίσω με 12-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε να είναι οριακός με το σκορ στο δέκατο λεπτό να είναι ισόπαλο στους 16 πόντους και τις ομάδες να επενδύουν στην επίθεσή τους που τις οδήγησε σε μεγάλη αποτελεσματικότητα. Χαρακτηριστικά στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν πως 27-29. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στις προσπάθειές τους για τρίποντα ενώ οι παίκτες της Τhe Newtons, με καλό γύρισμα της μπάλας έβρισκαν τα ελεύθερα σουτ και συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ με  το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έστρεψαν την προσοχή τους αιφνιδιασμούς ενώ οι γηπεδούχοι στην καλή κυκλοφορία της μπάλας που τους οδηγούσε σε σουτ 3 πόντων και το σκορ ήταν 49-55 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι με επιθετικό ξέσπασμα κατάφεραν χάρη στις γρήγορες επιθέσεις να βρίσκουν ελεύθερα σουτ και να δημιουργούν θέαμα με τα καρφώματα όπως σημείωνε με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 55-73.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι μια προσπάθεια όμως έπεφτε στο κενό αφού η κακή τους επίθεση τους οδηγούσε στα αντίπαλα κλεψίματα. Το σκορ ήταν 69-85 με λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι παίκτες της Σκλαβενιτη έκαναν πολλά λάθη το οποίο επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν και να διεκδικήσουν τη νίκη κάτι το οποίο δεν κατέστη δυνατό όμως λόγω των κακών τελειωμάτων τους.