43 - 66

08/03/2023 20:30 Super League 22/23 6 40'

The Newtons171211343
Σ.Υ.Τ.Α.1320191466

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της The Newtons, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-66.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ήταν η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 6-4. Στη συνέχεια οι επιθέσεις βρήκαν ρυθμό και έθεσαν τις άμυνες σε δεύτερο ρόλο με τους γηπεδούχους να αυξάνουν έστω και λίγο το προβάδισμά τους (17-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α παρά το τρίποντο που δέχτηκαν στην αρχή του δεκαλέπτου έβγαλαν πολύ ενέργεια και πέρασαν μπροστά με 21-22 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο έβλεπαΝ τους αντιπάλους τους να βρίσκουν σκορ αλλά εκείνοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας κράτησαν το προβάδισμα. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 29-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α εμφανίστηκαν σε πολύ καλή μέρα και κρατούσαν αντιπάλους τους στο μηδέν προηγούνταν με 29-42 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία συνέχισαν να έχουν αυτή την κυριαρχία στο παιχνίδι τους επιτρέποντας στους αντιπάλους να έχουν την ελάχιστη παραγωγικότητα και να παίρνουν σε ουσιαστικά τη νίκη αφού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 30-52.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της The Newtons, ξεκινήσουν δυναμικά με ένα σερί 8 πόντων. Η διαφορά όμως είναι πολύ μεγάλη σε βάρος τους ωστόσο καταφέρναν να εμφανίσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης. Μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα είχαν επιμέρους σερί 11-7. Στην επόμενα τα λεπτά του αγώνα όμως η κούραση σε συνδυασμό με την έλλειψη κινήτρου συνέβαλε σε μια μικρή παραγωγικότητα η οποία σφράγισε το ροζ φύλλο για τους παίκτες των φιλοξενούμενων.