45 - 34

09/11/2022 20:30 Group B 22/23 2 40'

The Newtons81613845
Cepal10581134

Στον Αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της The Newtons και της Cepal οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-34.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών, επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη με σκοπό να αμυνθούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες ξεκίνησαν ορεξάτες και με μεγάλη παραγωγικότητα έδειξαν τις διαθέσεις τους και το σκορ ήταν 8-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια όμως ο ενθουσιασμός τους οδήγησε σε λάθη και αστοχία με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με επιθετικό ξέσπασμα έδειξαν τη δυναμική τους και απέκτησαν μια διαφορά ασφαλείας που τους έδωσε ρόλο πρωταγωνιστή και το σκορ ήταν 22-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, όπως και στο προηγούμενο δεκάλεπτο οι παίκτες έδειξαν μια ασυνέχεια στην παραγωγικότητα τους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν μόνο 2 πόντους ενώ οι αντίπαλοι τους κανέναν και περιορίστηκαν σε ενεργητικό μόλις 5 πόντων στο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24-15

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι παίκτες της The Newtons εξακολούθησαν να πρωταγωνιστούν και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά που έφτασε σε double score και το σκορ ήταν 32-16 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι ομάδες είχαν ισορροπημένο σκορ που αυτό ενίσχυε τις πιθανότητες της ομάδας που προηγούνταν για τη νίκη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-23.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πλησιάσουν κοντά στο σκορ που τους έβαλε μέσα στο παιχνίδι και το σκορ ήταν  39-32 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Cepal δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή αφού ξέμειναν από ενέργεια, με τον αγώνα να λήγει με σκορ 45-34.