45 - 63

23/02/2022 20:30 Commercial League A 21/22 11 40'

The Newtons11682045
Entersoft158231763

Στον Αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της  The Newtons και της Entersoft οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-63.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι ομάδες έπαιξαν ατομικές άμυνες σε ένα δεκάλεπτο όπου επικράτησε το γρήγορο τέμπο. Οι γηπεδούχοι, αν και έκαναν οργανωμένες επιθέσεις στο τέλος έβγαζαν μέτρια σουτ  λόγω της καλής άμυνας των φιλοξενούμενων  που στα πρώτα λεπτα ήταν μπροστά στο σκορ με 3-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να έχουν καλή χημεία  στην επίθεσή τους και αστοχία που τους εμπόδιζε να πλησιάσουν στο σκορ τη στιγμή που δέχονταν γρήγορες επιθέσεις και έμεναν στο -4 στο τέλος της περιόδου (11-15).

Στο 2o δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν να παίζουν με όμοιο τρόπο αμυντικά και επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι, συνέχισαν να παίζουν με δυνατή άμυνα που οδήγησε σε φάουλ που έκοβε εύκολα καλάθια των αντιπάλων τους είτε σε κλεψίματα και αιφνιδιασμούς. Αυτή η στρατηγική τους βοήθησε να παραμείνουν σε θέση οδηγού με 14-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου εξακολούθησαν να δρουν με τον ίδιο τρόπο μη δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες της Τhe Newtons να φανούν ανταγωνιστικοί αφού είχαν να αντιμετωπίσουν και τη αστοχία τους  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-23.

Μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι ομάδες βελτίωσαν την ποιότητα της άμυνας τους   που δημιουργούσε τις προϋποθέσεις ότι αν ένας από τους 2 χάσει τη συγκέντρωση του τότε η διαφορά θα ανοίξει σε βάρος του όπως και έγινε με τους γηπεδούχους και το σκορ  στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 21-31. Στην πορεία οι παίκτες της Entersoft κατάφεραν ένα ξέσπασμα με επιμέρους σκορ 4-15 καθώς απελευθερώθηκαν επιθετικά αποκλείοντας την αντίστοιχη των αντιπάλων τους. Ταυτόχρονα, αμυντικά είχαν διάθεση να καλύψουν κάθε χώρο.

Στο τελευταίο κομμάτι,  οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα γρήγορο 5-0 αφήνοντας τους 2 λεπτά χωρίς σκορ και τα λάθη τους έκαναν την άμυνα τους πιο ευάλωτη καθώς ήταν ανοργάνωτη. Στο 35ο λεπτό το σκορ ήταν 37-48. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Entersoft δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν περαιτέρω κρατώντας συνεχώς την απόσταση σε διψήφια επίπεδα  με το φωτεινό πίνακα του σκορ στο τέλος να γράφει 45-63 υπερ τους.