62 - 60

31/05/2022 20:00 Commercial League A 21/22 7 40'

The Newtons1911171562
ThinkDigital1220151360

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της The Newtons και της TDG οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-60.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες παρατάχθηκαν αμυντικά με ζώνη ώστε να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο. Οι ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη παραγωγικότητα, κυρίως από τη πλευρά της γηπεδούχου που με όπλο τα τρίποντα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με  14-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες έμειναν στο 0 για 2 λεπτά που επηρέασε και το σκορ, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-12

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και πλησίασαν στο σκορ όπου  με καλή απόδοση αργότερα κατάφεραν και να περάσουν μπροστά στο σκορ που ήταν  21-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι απάντησαν με 4 σερί πόντους που έκαναν το αγώνα πιο ανταγωνιστικό που τους έφερε σε ισοπαλία 30 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-32.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι παίκτες ήταν πολύ ορεξάτοι και συνεχώς προκαλούσαν εναλλαγές στο σκορ και έδιναν οριακό χαρακτήρα με σκορ 39-40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο όπου πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-47.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της The Newtons ξεκίνησαν με σερί 5 πόντων που οδήγησε σε  timeout ώστε να ανασυγκροτηθούν που τους βοήθησε εν τέλει και το σκορ ήταν  54-54 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 58-60 που ανατράπηκε 75 δευτερόλεπτα αργότερα με 62-60. Οι γηπεδούχοι κράτησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα τους σε αυτόν τον τόσο ανταγωνιστικό αγώνα.