44 - 53

15/11/2021 21:30 Commercial League A 21/22 3 40'

ThinkDigital101761144
Σ.Υ.Τ.Α.1313111653

Στον Αγώνα της 3ης  Αγωνιστικής μεταξύ της  THINK DIGITAL GROUP και της ΣΥΤΑ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε για τις δύο ομάδες να κρατάνε ενέργεια πίσω στην άμυνα παίζοντας άμυνα ζώνης ενώ στην επίθεση να δοκιμάζουν τα συστήματα τους με σκοπό να βρούνε λύσεις απέναντι στην άμυνα της αντίπαλης ομάδας ολοκληρώνοντας έτσι τα πρώτα λεπτά του αγώνα με το σκορ σχεδόν ισόπαλο 7 – 8. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου από τις κερκίδες φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι κάπου έχασαν την μεταξύ τους συνεννόηση χαρίζοντας εύκολους πόντους από αιφνιδιασμούς στην αντίπαλη ομάδα λόγω των πολλών λαθών που γινόντουσαν από μέρους τους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10 – 13.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο οδηγώντας για ακόμα μία φορά τις επιθέσεις σε άστοχα σουτ. Σε καμία περίπτωση όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν πτοήθηκε και βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ οι μεν γηπεδούχοι βγάλαν μερικές ωραίες φάσεις ύστερα από ομαδική προσπάθεια, οι δε φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό της ρακέτας και κερδίζοντας τις σκληρές μάχες κάτω από το καλάθι ολοκληρώνοντας έτσι το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με σκορ 27 – 26.

Επιστρέφοντας από το αποδυτήρια και οι δύο ομάδες χρειάστηκαν λίγο χρόνο να ξανά βρουν τα πατήματα τους ύστερα από την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου κάτι που φάνηκε στην αδυναμία αμφοτέρων να σκοράρουν. Το τέμπο του παιχνιδιού κινήθηκε στα ίδια πλαίσια με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ουσιαστικά πόντο πόντο και την διαφορά να κρίνετε στις λεπτομέρειες. Οι παίκτες της TDG πάνω στην ανάγκη τους να σκοράρουν χάρισαν μερικές μπάλες στους φιλοξενούμενους το οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται στο τέλος της τρίτης περιόδου με σκορ 33 – 37 σε ένα ματς στο οποίο δεν είχε κριθεί τίποτα ακόμα.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και με ένα σερί τεσσάρων πόντων ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 37 – 37. Παρά το γεγονός ότι μέχρι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η διαφορά πήγαινε στην κυριολεξία πόντο πόντο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καλή άμυνα και κερδίζοντας τις μάχες μέσα στο καλάθι κατάφεραν προς το τέλος του παιχνιδιού εξασφαλίσουν μία διαφορά ασφαλείας και να φύγουν με το ροζ φύλλο και με τελικό σκορ 44 – 53.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος Σ., Μαρίνος Χ.