Topcut Modiano714121447
Bureau Veritas67131643

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Topcut Modiano και της Bureau Veritas, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 47-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη για να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν τον αργό ρυθμό του αγώνα. Οι παίκτες επιθετικά ήταν ιδιαίτερα νωθροί και κατάφεραν να πετύχουν μόλις ένα καλάθι που έδωσε το προβάδισμα στην πλευρά των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια οι παίκτες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να παίρνουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να προηγούνται με 7-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες με ένα στυλ αργού τέμπου εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις χωρίς όμως αυτό να βοηθά ιδιαίτερα την παραγωγικότητά τους, η οποία κράτησε τον αγώνα σε ισορροπία αφού το σκορ ήταν 11-10 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκορ για 3 λεπτά, κάτι το οποίο βοήθησε τους αντιπάλους τους με ένα σερί 7 πόντων να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας με 21-13 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Bureau Veritas, αντέδρασαν και κρατώντας τους αντιπάλους τους στο μηδέν για 2 λεπτά. Kατάφεραν να έχουν ένα σερί 9  πόντων που τους έδωσε τα ηνία του αγώνα τα οποία τα διατήρησαν μέχρι το 25o λεπτό του αγώνα όπου προηγούνταν με 23-24. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Topcut Modiano,  αντεπιτέθηκαν και με σερί 8 πόντων έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 33-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν κουρασμένοι και φαινομενικά οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν μια εύκολη νίκη χάρη σε ένα σερί 4 πόντων που τους έδωσε διψήφια διαφορά 41-31 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Από εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας, βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση και έφεραν τη διαφορά στο 45-43 με 16 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις όμως δεν κατάφεραν να βρουν τον στόχο και περιορίστηκαν στο στο κίτρινο φύλλο αγώνα μην καταφέρνοντας να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους.

ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΑΣ ΣΤ. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ TOPCUT MODIANO)