39 - 36

16/11/2019 18:30 Shipping League 19/20 2 40'

Tsakos Group81561039
Danaos9912636

Για την δεύτερη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Tsakos Group υποδέχθηκε την ομάδα της Danaos και πήρε την πρώτη της νίκη με τελικό σκόρ 39-36.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και με βιαστικές επιθέσεις δεν κατάφεραν να είναι παραγωγικές στην επίθεση. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκόρ 4-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στη λήξη του δεκαλέπτου με σκόρ 8-9.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με τον Κιμπαρόγολου να πρωταγωνιστεί μέσα στη ρακέτα, κατάφεραν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό εξασφαλίζοντας τα ριμπάουντ και προηγήθηκαν αρχικά με σκόρ 12-11. Στη συνέχεια και παρόλες τις χαμένες βολές, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα με σκόρ 23-18. Οι φιλόξενούμενοι με τον Κορακίδη να πετυχαίνει 7 πόντους κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκόρ.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες και έκαναν πολλά φάουλ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται με 27-24 αλλά οι φιλοξενούμενοι που ήταν εύστοχοι στις βολές κατάφεραν να ισοφαρήσουν το σκόρ και με τρίποντο του Παρσενίδη πέρασαν μπρόστα 29-30 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με καλάθι του Χρηστίδη ανέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους. Οι γηπεδούχοι ψύχραιμοι, απάντησαν με γκόλ φάουλ του Αντωνόπουλου και με δύο εύστοχες βολές πήραν προβάδισμα ξανά 33-32 με 3 λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρήσουν αλλά δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν ξανά και έτσι η Tsakos Group κατάφερε στις λεπτομέρειες να πάρει το πρώτο ρόζ φύλλο της με σκόρ 39-36.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Διαμάντης με 9 και Κιμπαρόγολου με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κορακίδης με 17 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός, Μαγκουσάκης