53 - 35

30/01/2023 20:30 Shipping League 22/23 12 40'

Tsakos Group1211102053
EastMed51461035

Στον αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της  Tsakos Group  και της Eastmed η πρώτη κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνας ζώνης για να καταφέρουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι οργανωμένες επιθέσεις που εκδήλωναν δεν βοήθησαν στην παραγωγικότητά τους αφού από τη μία πλευρά οι γηπεδούχοι έκανα λάθος πάσες ενώ οι αντίπαλοί τους ήταν άστοχοι και έτσι το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν ισόπαλο 2-2. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι με ωραίες συνεργασίες κάτω από το καλάθι κατάφεραν να βρουν τρόπο για να ξεφύγουν τη στιγμή που οι αντίπαλοί τους δοκίμαζαν άστοχα σουτ 3 πόντων (12-5).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Eastmed, αντεπιτεθηκαν και κατάφεραν με την πίεση και με τα εύστοχα σουτ να ισοφαρίσουν στους 12 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι αναδιοργανώθηκαν βάζοντας φρένο στο σερί των αντιπάλων τους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 23-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 πλευρές συνέχισαν να καταθέτουν μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ με τους παίκτες της Tsakos group να είναι κυρίαρχοι και να καταφέρουν να αποσπαστούν 9 πόντους στο 25o λεπτό του αγώνα (31-22). Στη συνέχεια όμως η απόδοση και των 2 έπεσε και έτσι τα βιαστικά σουτ και καλή άμυνα που έστειλαν και οι 2 ομάδες δεν επέτρεψε να σημειωθεί μεγάλο σκορ με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 33-25.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, εκεί που η τύχη του αγώνα θα οριζόταν οι παίκτες της ακος group δεν άφησαν περιθώριο στους αντιπάλους τους. Αρχικά προσπαθούσε να επιτίθεται γρήγορα και να βγεί στον αιφνιδιασμό κάτι που τη βοήθησαν σημειώσεις αρκετούς πόντους και να έχει διαφορά ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους αφού ήταν μπροστά με 43-30 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά καμία από τις 2 ομάδες δεν σταμάτησε να παλεύει για το καλύτερο δυνατό στον αγώνα δείχνοντας μαχητικότητα.