50 - 59

11/06/2023 15:00 Play Off Commercial League A 22/23 40'

Tsakos Group1010141650
KPMG1018211059

Στον αγώνα μεταξύ της Tsakos Group και της KPMG, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 50-59.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να προσαρμοστούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έδειχναν να έχουν καλή λειτουργία και κυκλοφορία της μπάλας με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο εύστοχοι και να προηγούνται με 3-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και πέτυχαν με buzzer beater να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλος στους 10 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός συνέχιζε να είναι γρήγορος με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και στα μισά της περιόδου οι γηπεδούχοι να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (15-14).Στη συνέχεια ωστόσο οι παίκτες της KPMG, πάτησαν το πόδι τους στο γκάζι και ευστοχώντας σε συνεχόμενα σουτ 3 πόντων έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 20-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να επιδείξουν καλύτερη εικόνα στον αγώνα και ροκάνισαν σημαντικά τη διαφορά με το σκορ να είναι 29-33 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο απάντησαν και προκαλώντας πολλά λάθη στους αντιπάλους τους και όντας πάρα πολύ αποτελεσματικοί στην επίθεση τους είχαν ένα επιμέρους σερί 5-16 που τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν τους ρυθμούς τους λόγω της διαφοράς στο σκορ. Έτσι οι αντίπαλοί τους βρήκαν την ευκαιρία να βελτιωθούν και να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη (41-50). Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν όσο σοβαρή χρειάζονταν για να κρατήσουν την κατάσταση του αγώνα σταθερή και να πάρουν τη νίκη.