61 - 56

21/03/2023 20:30 Shipping League 22/23 18 40'

Tsakos Group1015162061
Minerva Marine1711101856

στον αγώνα της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της Minerva Marine, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-56.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα man to man για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους γηπεδούχους να δοκιμάζουν προσωπικές επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοί τους ναι επιτίθενται γρήγορα. Η ομάδα που ήταν ελαφρώς καλύτερη ήταν οι φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 8-9. Στη συνέχεια οι συνεχόμενες λάθος πάσες και βιασύνη και απο τους παίκτες της Minerva Marine έμεναν ατιμώρητες από την ομάδα της Tsakos Group η οποία ήταν άστοχη και έτσι στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν 10-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες της Tsakos Group, βελτίωσαν το παιχνίδι τους και εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιθετικές επιλογές των αντιπάλων τους φέρνοντας το σκορ ισόπαλο στους 18 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό κάνοντας λάθος πάσες λόγω της πίεσης που δέχονταν από την αντίπαλη άμυνα. Ως αποτέλεσμα αυτού οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 25-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι επιθετικά και κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν στους 31 πόντους και να προηγούνται με 34-32 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια τα πολλά λάθη και από τις 2 πλευρές δεν επηρέασαν την παραγωγικότητα με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 41-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Tsakos Group ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί από τους αντιπάλους τους στην επίθεση καταφέρνοντας με ασίστ και ωραίους αιφνιδιασμούς να αυξάνεται υπέρ τους διαφορά και να προηγούνται με 52-44 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι είδαν τους αντιπάλους τους να πετυχαίνουν σερί τρίποντα και να δυσκολεύουν το έργο τους για την διεκδίκηση της νίκης. Στα τελευταία 120 δευτερόλεπτα του αγώνα προσπαθούσαν με πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο να απειλήσουν τις αντιπάλους τους και το κατάφεραν. Κατέβασαν τη διαφορά στους 2 πόντους (58-56). Από εκείνο το σημείο και μετά όμως δεν κατάφεραν να βρουν περαιτέρω σκορ και έτσι περιορίστηκαν σε μια πολύ καλή εμφάνιση.