77 - 58

28/02/2023 20:30 Shipping League 22/23 16 40'

Tsakos Group2321161777
Sun Enterprises1715121458

Στον αγώνα της 16ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της Sun Enterprises οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77-58.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη ώστε να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Και οι 2 ομάδες εμφάνισαν πολύ καλή εικόνα και έχοντας υψηλά επίπεδα απόδοσης στην επίθεση στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα είχαν σημειώσει συνολικά 20 πόντους (9-11). Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να έχουν 3 εύστοχους αιφνιδιασμούς και να αναγκάζουν τους γηπεδούχους να αλλάξουν την άμυνα τους σε ζώνη. Σε αυτή τους την απόφαση δικαιώθηκαν αφού η επιθετική λειτουργία των παικτών της Sun Enterprises περιορίστηκε και έτσι έκλεισαν την περίοδο με σκορ 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Tsakos Group με όχημα τις οργανωμένες επιθέσεις, κατάφεραν να αποκτήσουν διψήφια διαφορά η οποία τους παρείχε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 31-22. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και έχοντας εύστοχα σουτ 3 πόντων σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που ήταν άστοχοι, κατάφεραν να ανεβάσουν έστω και λίγο τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 44-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες και των 2 πλευρών αναδιαμόρφωσαν τα πλάνα τους και βγήκαν εξίσου αποφασιστικές. Αυτό αντικατοπτρίζεται και στην απόδοσή τους αφού μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα είχαν ένα ισόπαλο επιμέρους σκορ 5 πόντων. Στην πορεία όμως η κούραση η οποία εμφανίστηκε στο στρατόπεδο των παικτών της Sun Enterprises, αποτέλεσε εμπόδιο στο να γίνουν πιο απειλητικοί και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 60-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα τρίποντο το οποίο αποτέλεσε υπόσχεση για τη συνέχεια. Αυτή όμως έμεινε ανεκπλήρωτη αφού δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το ίδιο momentum και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν αφού οι παίκτες της Tsakos Group ήταν εξίσου αναποτελεσματική. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 62-48. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου γνωρίζοντας ότι το το ροζ φύλλο αγώνα σε μεγάλο ποσοστό ήταν στα χέρια τους έπαιξαν δίχως κανένα άγχος, απόλαυσαν το παιχνίδι και έτσι έκλεισαν τον αγώνα με μεγάλη διαφορά.