43 - 32

16/03/2023 19:30 Commercial League A 22/23 7 40'

Tsakos Group810131243
Vodafone101-7532

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της Vodafone η πρώτη κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 43-32.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Ο ρυθμός ήταν κανονικός με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν ωστόσο να βρουν επιθετική συγκέντρωση και έτσι στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν πίσω στο σκορ με 6-0. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες των γηπεδούχων αν και έβγαιναν στον αιφνιδιασμό αποτύγχαναν να τελειώσουν τις φάσεις τους πετυχημένα και έτσι είδαν τους αντιπάλους τους με μεγάλη αντεπίθεση να ανατρέπουν τον αγώνα και να βρίσκονται μπροστά με 8-10 στο τέλος πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες βρίσκονταν στο προσκήνιο αφού για 3 λεπτά ανάγκασαν τις ομάδες να είναι άστοχες παρόλα αυτά όμως οι φιλοξενούμενοι άυξησαν το προβάδισμά τους και προηγούνταν με 10-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να παίρνουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ χωρίς ωστόσο να βρίσκουν σκορ. Έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -2 (18-20).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι λάθος πάσες των παικτών της Viodafone, έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες της Tsakos Group να κατεβάσoυν τη διαφορά με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα 22-23. Στην πορεία όμως οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ψυχραιμία τους και αλλάζουν την μπάλα με βιασύνη κάτι που τους αναγκάζει να χάσουν το προβάδισμα τους και να βρίσκονται πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου με σκορ 31-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Vodafone, αδυνατούσαν να βρουν σκορ και έτσι έβλεπαν τους αντιπάλους τους σιγά σιγά να απομακρύνονται στο σκορ. Το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 37-27 που έδινε στους γηπεδούχους ένα μαξιλάρι ασφαλείας. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν τον αγώνα κατάλληλα και έτσι κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα.