46 - 53

16/11/2021 20:00 Shipping League 21/22 3 40'

Tsakos Group151310846
Kyklades Maritime921131053

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της TSAKOS και των ΚΥΚΛΑΔΩΝ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 53.

Στο ξεκίνημα του αγώνα παρά το γεγονός ότι είδαμε την μπάλα να γυρνάει σωστά και πολλά σουτ το σκορ παρέμεινε χαμηλά καθώς τα σουτ δε βρήκαν το διχτάκι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά μετά τα 6 λεπτά παιχνιδιού στα οποία είχαν παραμείνει δίχως πόντο παρά τις σωστές επιλογές διαμορφώνοντας έτσι το σκορ για το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού σε 15 – 9 γηπεδούχους να προηγούνται λόγω της καλής εμφάνισης τους ιδιαίτερα  στα τελευταία λεπτά της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι. Παίζοντας καλή άμυνα απέτρεψαν τους γηπεδούχους από το να σκοράρουν και βρίσκοντας τα πατήματα τους στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μισό του δεκαλέπτου με σκορ 16 – 23. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά παρότι αμυντικά πήγαν πολύ καλά παίζοντας συγκεντρωμένα δεν μπόρεσαν στην επίθεση να δείξουν μία ανάλογη εικόνα και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 28 – 30.

Ύστερα από την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου οι ομάδες επιστρέφοντας στο παρκέ ήταν έτοιμες να δώσουν το 100% προκειμένου να φύγουν με το ροζ φύλλο. Οι καλές άμυνες και οι οργανωμένες επιθέσεις είχαν ως αποτέλεσμα να δούμε σωστό μπάσκετ γρήγορο και με ιδιαίτερη αγωνία καθώς το παιχνίδι συνέχισε να κυλά πόντο πόντο ολοκληρώνοντας τα πρώτα 5 λεπτά του δεύτερου ημίχρονου  με σκορ 34 – 37. Στη συνέχεια άρχισα να εμφανίζονται κάποια σημάδια κόπωσης από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το τέμπο που είχαν δημιουργήσει στην αρχή του ημιχρόνου και κάνοντας κάποια άσκοπα φάουλ ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με σκορ 38 – 43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ακόμα όλα ήταν ρευστά. Οι γηπεδούχοι δίνοντας τον καλύτερό της εαυτό μείωσαν την διαφορά την οποία οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να διατηρήσουν. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν αποφασισμένη να δεχτεί την ήττα κάτι που ήταν ξεκάθαρο μέχρι και τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού καθώς κάθε μπάλα ήταν σημαντική και την διεκδικούσαν σαν να είναι η τελευταία. Με το παιχνίδι να κρίνετε στις λεπτομέρειες τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν νικητές με τελικό σκορ 46 – 53.

Διαιτητές: Ραχιώτης Ο., Ορφανός Μ.